Co powiecie na to, by móc przetworzyć swoje własne odpady w domu? Brzmi trochę niewiarygodnie i nie ma się co dziwić, że niektórzy mogą podejść do tematu dosyć sceptycznie. Ktoś zapyta jak to? Normalnie takie rzeczy robi się w ogromnych zakładach więc jak to? Więc o co tutaj chodzi?

Temat domowego przetwarzania odpadów jest wałkowany przez wielu naukowców i speców od reklamy od dawna. W Polsce również prowadzone były takie rozważania i projekty nad tym jak zagospodarować to czego w odpadach jest najwięcej tzn. Odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, czyli mówiąc krótko butelek plastikowych.

Przetwarzanie odpadów opakowaniowych w domu – czy to w ogóle możliwe?

System recyklingu w Polsce dopiero się rozwija. Dotyczy to każdego typu odpadów oraz ich przetwarzania. Większość zakładów przetwarzania zapytana o to jaki jest ich największy problem w zwiększaniu efektywności recyklingu czy innego przetwarzania odpadów, odpowie zapewne zgodnie – segregacja u źródła. Ok może nie 100 % bo na pewno, to nic nie ma na tym świecie, ale zdecydowana większość. W związku z problemami rozwijającego się polskiego rynku gospodarki odpadami symultanicznie rozważane są alternatywne pomysły zagospodarowania pustych butelek PET w domach, co w założeniu ułatwić ma segregację u źródła.

Pół roku temu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej opracowywano koncepcję międzywydziałowego projektu wykorzystującego zbędne materiały z tworzyw sztucznych jako materiału zasilającego drukarkę 3D. Oto krótka prezentacja tego co udało się stworzyć na zajęciach Tech + oraz z połączenia niemalże wszystkich wydziałów Politechniki Warszawskiej.

Tagi: przetwarzanie odpadów, nauka, Politechnika Warszawska, wynalazek.