Jakiś czas temu zostałem zapytany w komentarzu o opinię na temat Projektu Venus. Odpowiedziałem zgodnie z prawdą – nigdy o nim nie słyszałem – a po dowiedzeniu się, że ów przedsięwzięcie ma coś wspólnego z ruchem Zeitgeist, nie miałem zamiaru zgłębiać tematu.

Kto widział film „Zeitgeist: The Movie”, ten rozumie mój silny sceptycyzm. Nie zwykłem wysłuchiwać największych siewców teorii spiskowych, rzekomo odsłaniających globalne manipulacje poprzez… tworzenie własnych manipulacji. Nie chcąc narażać się dłużej na bełkot omijałem następne produkcje Petera Josepha szerokim łukiem. Pewnie tak by zostało, gdyby nie mój fetysz ostatnich tygodni, jakim okazały się rozmyślania na tematy makroekonomii, systemu bankowego i nieciekawej przyszłości do jakiej nas te wynalazki prowadzą. I tak, przetrząsając internet w poszukiwaniu nowych informacji, głównie w celu zweryfikowania własnych pomysłów, trafiłem na postać Jacque’a Fresco i jego Projektu Venus, szeroko omówionego w filmie „Zeitgeist: Addendum”. Ku mojemu zaskoczeniu, filozofia futurologa świętującego w tym roku swoje 98 urodziny, okazała się mieć całkiem sporo punktów stycznych z moimi luźnymi rozmyślaniami.

Sens pieniądza

Podstawą całego rozumowania jest postępująca nieracjonalność panującego modelu ekonomicznego. Wyobraźmy sobie małą wioskę – nazwijmy ją Wiórkowem – odciętą od świata i zamieszkaną przez garstkę prostych ludzi. Jeden z nich to rolnik, mogący dzięki swoim umiejętnościom wykarmić wszystkich pozostałych mieszkańców. Pan rolnik na chwilę obecną nie potrzebuje żadnych usług ani towarów od reszty społeczności, toteż oddaje pozostałym nadwyżki w zamian za obietnicę odwdzięczenia się mu w przyszłości. To jasny model. Dla usprawnienia systemu Rada Wiórkowa, wprowadzi nawet specjalny środek ucieleśniający tę transakcję, czyli pieniądz. Obywatele miasteczka wybili trochę monet (1 wiór = 100 wiórków) i zapłacili naszemu bohaterowi za kartofle. Teraz, gdy rolnik np. zachoruje, wezwie do siebie miejscowego znachora i odda mu część zdobytych pieniędzy, niejako uznając dług za spłacony.

Tagi: Projekt Venus, Zeitgeist, filozofia futurologa.