Przez ponad 2 tysiące lat zagadką pozostawały dla historyków okoliczności śmierci Kleopatry VII, królowej Egiptu z dynastii Ptolemeuszy. Teraz zagadka może zostać rozwiązana, a to dzięki doktorantce z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Karolina Anna Kulpa stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: jak umarła Kleopatra?

Powszechnie uważa się, że Kleopatra umarła „honorową śmiercią” poprzez ukąszenie żmii. Czy rzeczywiście było to samobójstwo? Badaczka z Poznania chce bliżej przeanalizować antyczne źródła. To w nich prawdopodobnie kryje się odpowiedź na pytanie o śmierć królowej Egiptu. Antyczne źródła literackie przekazały nam obraz Kleopatry jako kochanki Juliusza Cezara i Marka Antoniusza – kobiety, która ośmieliła się rzucić wyzwanie Rzymowi i która po porażce, chcąc ocalić resztki godności – popełniła samobójstwo. Według Karoliny Kulpy z Zakładu Kultury i Tradycji Antycznej gnieźnieńskiego Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nie do końca tak właśnie było.

Doktorantka poddaje w wątpliwość taką wersję wydarzeń. Dlaczego? Wszystkie źródła do tematu pochodzą z Rzymu – wroga Kleopatry i Egiptu. W tej sprawie nie zachowały się natomiast żadne egipskie teksty. Badaczka zastanawia się też nad stopniem wiarygodności rzymskich źródeł napisanych wiele lat po śmierci Kleopatry. Według nich, po samobójczej śmierci Marka Antoniusza i przejęciu władzy nad Aleksandrią przez Oktawiana, królowa miała wynegocjować bezpieczeństwo dla swoich dzieci ze związku z Antoniuszem.

Tagi: Kleopatra, Oktawian, Antoniusz, Rzym, śmierć.