Czasopismo „Otolaryngologia – chirurgia głowy i szyi” opublikowało badanie, które jak magnes przyciągnęło uwagę mediów – być może niezasłużenie.

Badacze (używając ankiety umieszczonej w internecie) zapytali uczestników do którego ucha przykładają telefon, oraz czy są prawo czy leworęczni. Okazało się, że większość ludzi praworęcznych przykłada telefon do prawego ucha, natomiast większość ludzi leworęcznych woli przykładać go do ucha lewego. Nie brzmi zbyt ekscytująco? Autorzy uważają inaczej.

Twierdzą oni, że ich badanie pokazuje związek pomiędzy dominacją prawej lub lewej półkuli a przykładaniem telefonu do prawego lub lewego ucha. Autorzy opierają się na założeniu, że zwykle u ludzi praworęcznych lewa część mózgu dominuje w funkcjach językowych. Bodźce z jednej części ciała są przekazywane do półkuli przeciwnej; jeśli więc dominuje lewa półkula i właśnie tam znajduje się nasze „centrum mowy”, to przykładając telefon do prawego ucha, rozmowa będzie brzmieć lepiej – jak stwierdził autor badania.

Jednak tutaj pojawiają się problemy. Autorzy nie testują bezpośrednio różnicy jakości odbierania rozmowy lewym lub prawym uchem – gdyby tak rzeczywiście było, potwierdziłoby to ich przypuszczenia. A tak, nie można wyeliminować alternatywnego czynnika który także może wpływać na wybór ucha – mianowicie samego faktu, która z naszych rąk jest dominująca. Innymi słowy, dominacja językowa którejkolwiek z półkul nie musi mieć tu znaczenia. Większość badanych trzymała w końcu telefon w dominującej ręce – nie jest to bynajmniej wielkie odkrycie naukowe, że ludzie praworęczni zwykle wolą używać…prawej ręki!

Tak daleko idące wnioski autorów opierają się niestety tylko na ankiecie wypełnionej w internecie- nie było żadnych skanów i pomiarów aktywności mózgu by stwierdzić z całą pewnością, która półkula była de facto dominująca u danej osoby. Przeskok z wyników prostej ankiety na roszczenia o dominacji lewej czy prawej strony mózgu jest bardzo kłopotliwy.

Jak na tak mało ekscytujące znalezisko, uwaga ze strony mediów jest naprawdę zdumiewająca. Odkrycie zostało opisane przez Global Post, Science Daily, Daily News czy USA Today; w Polsce natomiast były to Interia oraz RMF 24. Wszystkie wołają o pomstę do neuronaukowego nieba.