Na forach poświęconych grafice komputerowej od zawsze trwa dyskusja na temat, czy darmowy Gimp może zastąpić płatnego – kosztującego sporo, Photoshopa.

Osobiście jestem użytkownikiem programu Adobe Photoshop i uważam, że jego zakup jest opłacalny – program daje mnóstwo możliwości i co najważniejsze, jest niezwykle wygodny w obsłudze. Poznaję go od kilkunastu lat i ciągle zaskakuje mnie możliwościami. Z drugiej strony, o Gimpie mówi się, że oferuje to samo, tylko że za darmo. Pomyślmy, czy przygodę z grafiką nie lepiej zaczynać od nauki Gimpa i przy nim pozostać, niż uczyć się płatnego Photoshopa.

Tutoriale

Uważam, że samodzielna nauka jakiegoś programu bez korzystania z pomocy innych osób – na przykład w formie tutoriali, jest marnowaniem czasu oraz uczeniem się złych nawyków. Naukę programu graficznego zaczynamy od poznania funkcji, a następnie wdrażamy je w życie, ucząc się na przykładach. Jak to jest z tutorialami do tych dwóch programów?

Photoshop jest używany przez zawodowców – grafików, twórców stron internetowych, artystów i fotografów. W zastosowaniach profesjonalnych jest używany o wiele częściej niż Gimp. Przekłada się to także na ilość tutoriali do tych programów. Photoshop jest dokładnie wyjaśniany na setkach filmów – które w większości przypadków są darmowe i świetnie uczą jego obsługi. Można zakupić także książki, objaśniające krok po kroku wykonanie rozmaitych projektów graficznych w Photoshopie.