Identyfikacja wizualna to ujednolicenie wyglądu wysyłanej korespondencji za pomocą szablonów. W dzisiejszym tutorialu zobaczysz, jak stworzyć prosty szablon do pisania listów. Korespondencja prowadzona dzięki takim wydrukom jest postrzegana jako znacznie bardziej profesjonalna od tej, która za każdym razem wygląda inaczej i nie zawiera elementów graficznych.

Założenia wstępne

Wydrukowanie papeterii służbowej z szablonu zajmuje chwilę czasu. Podczas tworzenia szablonu listu musisz pamiętać o kilku kwestiach:

- List musi być przejrzysty – liczą się odstępy między elementami. Postaw na prostotę projektu.
- Elementy, które się nie zmieniają można wydrukować wraz z elementami graficznymi. Chodzi na przykład o nazwę i adres firmy oraz o podpis.
- Złotą zasadą typografii jest oszczędne stosowanie czcionek oraz kolorów. Wystarczą dwie czcionki – jedna do nagłówków, druga do zwykłego tekstu. Nie wybieraj czcionek, które są wymyślne i nieczytelne.
- Stworzony plik PSD można pociąć do html i wysyłać za pomocą e-maila.
- W photoshopie, podobnie jak w języku html i w edytorach tekstu należy dbać o prawidłową strukturę nagłówków Hx. Te zalecenie należy stosować w wersji CS6 i wyższych, która daje znacznie większe możliwości niż poprzednie wersje.
- Elementy graficzne powinny być ozdobą tekstu, ale nie mogą go przytłaczać.
- List musi wyglądać dobrze także po wydrukowaniu w czerni i bieli.

Zaczynamy pracę – marginesy

Tworzymy plik o standardowej wielkości A4. Plik zapisujemy jako letterhead.psd. Na początku pracy zaznacz sobie marginesy. W tym celu ustaw widok linijek skrótem ctrl+r i zastosuj linie pomocnicze, chwytając za linijkę i przenosząc niebieską linię 13 mm od każdej krawędzi.

Tagi: firma, papeteria służbowa, list, marginesy, druk, html, Photoshop.