Jeśli planowałeś remont mieszkania lub domu, to się pospiesz i kup materiały budowlane przed końcem roku. Tylko w przypadku faktur wystawionych do 31 grudnia 2013 r. możesz skorzystać ze zwrotu VAT. Warto! Ja w ten sposób odzyskałem 3267 zł :)

Zwrot VAT dla osób indywidualnych nieprowadzących firmy? Tak! Tak właśnie jest w przypadku VATu od materiałów budowlanych. Rząd kiedyś zrobił nam prezent, którego “okres przydatności do spożycia” właśnie się kończy. Niby będzie jeszcze furtka pozwalająca skorzystać z tej ulgi w 2014 r., ale jej dostępność będzie mocno ograniczona. I przy okazji dziękuję Kamilowi – Czytelnikowi bloga, który przypomniał mi, że “ulga” ta się kończy i warto byłoby o tym przypomnieć pozostałym Czytelnikom :)

Wersja skrócona tego artykułu: możesz uzyskać zwrot 15% ceny netto tych produktów budowlanych, które znajdują się na specjalnej liście Ministerstwa Finansów (albo inaczej 12% ceny brutto). Jedyne co musisz zrobić, to posiadać faktury zakupu tych produktów (optymalnie z symbolem PKWiU produktu, ale niekoniecznie), wypełnić specjalny formularz VZM-1, dostarczyć całość do Urzędu Skarbowego… i poczekać na zwrot pieniędzy.

Podłogi, biały montaż, terakota, glazura, armatura łazienkowa, grzejniki, płyty karton-gipsowe, rury, elementy elektryki, czyli prawie wszystko co jest trwale zamontowane w mieszkaniu lub domu, kwalifikuje się do zwrotu. Ja, po kompleksowym remoncie mieszkania, miałem faktury na łączną kwotę 26 787,43 zł, co uprawniło mnie do zwrotu 3267 zł.

Dlaczego fiskus chce zwracać część VAT?

Dawno dawno temu (przed 1 maja 2004 r.) niektóre materiały budowlane obłożone były stawką VAT w wysokości 7%. Dotyczyło to takich materiałów jak: panele i drewno podłogowe, płytki podłogowe i ścienne, okna, drzwi, ościeżnice (framugi) i progi drewniane, tapety, cegły, dachówki, beton, cement, gips, wełna mineralna, a także gotowe wyroby z betonu i gipsu, wanny itp.

Obecnie stawka na te materiały wynosi 23%. Ale nadal przysługuje nam – osobom remontującym budynki mieszkalne – zwrot różnicy pomiędzy starą i nową stawką VAT. Czyli dokładnie 15% ceny netto kupowanych produktów. Pełną listę tych produktów, za które przysługuje nam zwrot części VAT, znaleźć można na tej stronie.

Zwrot przysługuje tylko za materiały. Nie odliczymy więc w ten sposób VATu od usług.

Tagi: remont, zwrot, VAT, materiały budowlane.