Cierpiący na amnezję Henry Gustav Molaison, znany wszystkim z inicjałów H.M., posiadał jeden z najważniejszych mózgów w historii neuronauki. W trakcie swojego życia Henry uczestniczył w niezliczonych badaniach, które przyczyniły się do poszerzenia wiedzy o mechanizmach ludzkiej pamięci oraz do rozwoju dziedziny neuropsychologii. Jego wkład w naukę jest nieprzeceniony.

W grudniu 2008 Henry zmarł na niewydolność oddechową – miał 81 lat. Jego historia trwa jednak nadal – Henry zgodził się wcześniej oddać swój mózg w ręce nauki, a jego losy po śmierci okazują się być niezwykle fascynujące.

Wieczny czas teraźniejszy

Henry Molaison od dzieciństwa cierpiał na ciężkie napady epilepsji. Leki nie pomagały. Gdy miał 27 lat zdecydowano się na przeprowadzenie radykalnej operacji usunięcia fragmentów mózgu, by je uśmierzyć. Cena była jednak wysoka. Henry zaczął cierpieć na tak zwaną amnezję następczą (anterograde amnesia). Zachował wspomnienia sprzed operacji – jednak nie był już w stanie tworzyć nowych. Potrafił utrzymać napływające do niego informacje w umyśle przez krótki czas, jednak nie mogły one zostać utrwalone i „przeniesione” do pamięci długotrwałej. Przykładowo, Henry był w stanie podtrzymać krótką rozmowę – jednak już po paru chwilach nie pamiętał ani rozmówcy, ani tego, że przed momentem uczestniczył w konwersacji. Nie rozpoznawał także lekarzy i badaczy, którzy codziennie z nim pracowali.

W czasie, gdy przeprowadzono operację, nie było wiadomo, co stanowi podłoże pamięci w mózgu. Wiedza o tym, co przestaje działać po uszkodzeniu lub usunięciu danej części jest więc ważną wskazówką. Przypadek Henry’ego był także szczególny, ponieważ Henry chętnie uczestniczył w badaniach, prowadzonych przez Suzanne Corkin aż do jego śmierci. Co ciekawe, inne procesy pamięciowe wydawały się działać bez szwanku . Przykładowo, Henry był w stanie uczyć się nowych umiejętności – choć nie był w stanie przypomnieć sobie procesu ich nabywania. Amnezja Henry’ego ograniczała się więc do pamięci epizodycznej, która dotyczy wydarzeń i jest kodowana niezależnie od pamięci proceduralnej.

Tagi: mózg, amezja, nauka, Henry Molaison, pamięć długotrwała.