Twierdzenie, że stereotypowe różnice międzypłciowe są „wmurowane” w mózg jest nieuzasadnione oraz usiane błędną logiką. Najnowsze badanie, o którym głośno teraz w mediach, wcale nie potwierdza stereotypów, jak chcieliby tego autorzy (i duża część opinii publicznej).

Odrzućmy polityczną poprawność i spójrzmy, co tak naprawdę nauka ma do powiedzenia na temat płci- i jakie dla niej te różnice mają znaczenie.

Mylące badanie

Naukowcy z Pensylwanii przeanalizowali niemal tysiąc skanów mózgu kobiet i mężczyzn techniką pozwalającą zbadać połączenia neuronowe pomiędzy poszczególnymi jego częściami (diffusion tensor imaging). Technika daje wgląd na to, jak mocno poszczególne regiony są połączone – im silniejsze to połączenie, tym lepszy przepływ informacji.

Wyniki pokazały, że sieci neuronowe u kobiet były lepiej ze sobą połączone pomiędzy dwoma półkulami, natomiast mężczyźni mieli więcej połączeń wewnątrz poszczególnych półkul.

National Academy of Sciences/ neurobigos.wordpress.com

Na lewo: mózg “męski”, na prawo – mózg “kobiecy”.

Bezpodstawna interpretacja

Media podłapały sprawę w typowy (i znany czytelnikom Neuro Bigosu) sposób:

„Kobiety i mężczyźni mają inne mózgi. Badania komunikacji neuronów potwierdzają stereotypy o płci.

To kolejne badanie zadające kłam tezie o biologicznej identyczności kobiet i mężczyzn.

…pod kątem neurologicznym potwierdziły się funkcjonujące stereotypy – mózgi mężczyzn są lepsze w spostrzeganiu i koordynacji natomiast kobiet w pamięci i umiejętnościach społecznych.

Przełom w biologii? Mózg kobiety pracuje inaczej niż mężczyzny.”

Jednak dla odmiany tym razem nie tylko media zawiniły – ponieważ to sami autorzy badania wprowadzają nas w błąd.

Tagi: seksizm, stereotypy, płeć, różnice, mózg.