Nowości i ciekawostki prosto z „laboratoriów”, czyli dlaczego warto się wysypiać oraz jak nadwaga wpływa na zmysł smaku.

Czy wiesz, że…

Nie lubimy czuć się zmęczeni, a łóżko dla większości z nas to ulubiony przedmiot w domu. Organizm domaga się snu, gdyż ten jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Co roku setki tysięcy wyczerpanych kierowców powoduje wypadki i karambole, a brak snu zdaje się być przyczyną wielu chorób.

Często jednak brak snu nie jest naszym świadomym wyborem, ale skutkiem jakiejś choroby (np. depresji). Bezsenność to problem, który dotyka wielu ludzi w różnym wieku na całym świecie. Ostatnio naukowcy badali związek pomiędzy problemami ze snem a chorobą Alzheimera. Okazuje się, że brak snu jest czynnikiem podwyższającym ryzyko zaburzeń pamięci, z drugiej strony problemy ze snem są jednym z pierwszych objawów zmian neurodegeneracyjnych w mózgu.

Naukowcy już jakiś czas temu odkryli, że brak odpowiedniej ilości snu może być przyczyną wielu chorób, między innymi neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Pytanie brzmi: jak regulacja snu może wpływać na potencjalną chorobę? Amerykańscy naukowcy odkryli, że zmiany degeneracyjne komórek nerwowych w mózgu, niezwykle podobnych do tych obserwowanych przy chorobie Alzheimera są skutkiem nieodpowiedniej pracy genu, który odpowiada za cykl snu i czuwania.

Tagi: ciekawostki, sen, bezsenność, otyłość, smak.