Do problemu macierzyństwa wśród nastolatek (dziewczyn do 19 roku życia) podchodzimy dosyć pragmatycznie. Rozpatrujemy ich problemy pod kątem ekonomicznym (kto będzie utrzymywał dziecko), wykształcenia (czy pójdą na studia) i przede wszystkim społecznym (co powiedzą ludzie i sąsiadka z naprzeciwka). Tymczasem nie wiemy co dzieje się w „głowach” nastolatek w ciąży, które spotykają się z ogromną presją ze strony otoczenia i rodziców. Jak sobie radzą? Dlaczego co roku aż 5% porodów dotyczy dziewczynek, które nie zdążyły stać się kobietami?

Dane statystyczne uzmysławiają nam, że skala tego zjawiska jest całkiem spora. W 2008 roku około 20 tysięcy dziewczyn poniżej 19 lat urodziło dziecko, w tym 500 nie ukończyło 13 lat (dane dotyczą Polski). Kim są ojcowie dzieci? Na świecie zanotowano tendencję – im młodsza kobieta tym starszy ojciec. W Polsce jest jednak nieco inaczej. Różnica wieku między nastoletnią matką a ojcem jest mała – wynosi zaledwie 1 lub 2 lata. Z tego wynika, że dziecko nastoletniej mamy jest czasami również dzieckiem nastoletniego ojca. Mimo to pełnoletnich ojców jest trzy razy więcej niż tych nastoletnich. Musimy pamiętać, że stosunek seksualny z dziewczyną do 15 roku życia jest nielegalny. Łamanie tego prawa spotyka się z sankcjami prawnymi. W Komendzie Głównej Policji można więc znaleźć szereg ciekawych statystyk, które dotyczą ojców dzieci nastoletnich mam. Na 379 porodów dziewczynek w wieku 15 lat odnotowano zaledwie 18 ojców w przedziale wiekowym 18-24 lata.

Przyczyny przedwczesnego macierzyństwa

Przyczyny tego zjawiska to przede wszystkim szereg zmian w świadomości społecznej, a co za tym idzie młodzieży. Pamiętajmy, że dzieci obecnie rozwijają się nieco wcześniej, zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Nie dziwmy się, że nie interesują ich zbyt proste bajki (o dobrej księżniczce i złej macosze), że wybierają nieco bardziej skomplikowane historie, które kiedyś przypisalibyśmy starszej grupie wiekowej. Nie bez powodu Rowling odmówiono wydania Harry’ego Potter’a w tak wielu wydawnictwach, tłumacząc się, że „przecież dzieci tego nie zrozumieją”. Duże zmiany obyczajowe wiążą się z tzw. rewolucją seksualną, ale niekoniecznie z większym uświadomieniem. W końcu fora internetowe to nie wszystko.

Tagi: nastolatki, macierzyństwo, dziecko, ojcowie, wsparcie, świadomość społeczna.