Jedzenie jest jednym z najwyższych, comiesięcznych kosztów w budżecie każdej rodziny. Im większa rodzina – tym wyższe koszty. W przypadku naszej 4-osobowej rodziny mieszkającej w Warszawie, wszystkie wydatki na jedzenie zamykają się aktualnie w kwocie około 2050 zł / m-c. Ale bywały już lata, w których wydawaliśmy nawet 2370 zł miesięcznie na jedzenie. Mam jednak dobrą wiadomość: konsekwentnie stosując kilka prostych zasad można znacząco obniżyć wydatki na żywność.

Nasza rodzina nie jest asem w oszczędzaniu na jedzeniu. Prawdą jest, że wydajemy dużo na jedzenie w miarę gotowe, a także smakołyki w postaci słodyczy, płatków i innych gotowców, np. gotowych zup, gotowych sałatek. Orłami w gotowaniu nie jesteśmy i asortyment dań mamy dosyć ograniczony. Nie przeszkadza to nam. Po prostu taką mamy specyfikę. Wszystko to powoduje, że, jednym z naszych największych miesięcznych kosztów są wydatki na jedzenie.

Pokazuję je w tym artykule w całości – i to na przestrzeni ostatnich 12 lat. Wybrałem taki długi okres czasu, aby udowodnić również pewną tezę: analizując moją historię wydatków na jedzenie widzę, że dużo większe znaczenie od inflacji i powodowanego nią drożenia żywności, ma zmiana moich nawyków związanych z kupowaniem jedzenia. Dzięki tym zmianom (oraz konsekwencji mojej Żony – bardzo Ci dziękuję Kochanie :-) ) nasze miesięczne wydatki na jedzenie są coraz niższe.