Według danych dostawców energii, lodówka odpowiedzialna jest za generowanie ok. 28% rocznych kosztów energii. Lodówka jest największym pojedynczym konsumentem prądu w typowym mieszkaniu. Według moich obliczeń używanie lodówki kosztuje mnie aż 271,56 zł rocznie. Jednocześnie praktyczne, zmierzone koszty znacząco odbiegają od danych podawanych przez producentów sprzętu AGD. W artykule tym szczegółowo przedstawiam prawdziwe koszty używania lodówki. Szczegółowo analizuję również, czy zakup droższej, ale mniej “prądożernej” lodówki ma sens z finansowego punktu widzenia.

Co zużywa najwięcej energii elektrycznej?

Zacznę od przyjemnej teorii, a potem zderzę ją z brutalną prawdą :-) Poniżej przedstawiam wykres zapożyczony z raportu Agencji Rynku Energii S.A. przedstawiający, które urządzenia elektryczne w naszych domach zużywają najwięcej energii.

jakoszczedzacpieniadze.pl

Lodówka (albo chłodziarko-zamrażarka) jest absolutnym liderem powyższego zestawienia. Jest to pojedyncze urządzenie, które w największym stopniu przekłada się na koszt energii w typowej rodzinie. Lodówka zużywa dużo prądu przede wszystkim dlatego, że działa non-stop. I niestety, poprzez nieumiejętne używanie lodówki, można znacząco podwyższyć zużycie energii i koszty.

Teoria, czyli klasa energetyczna lodówki i roczne zużycie z metki

Zapewne wiesz, że urządzenia AGD oznaczane są klasami energetycznymi określającymi na ile oszczędne jest dane urządzenie. Aktualnie najwyższą klasą jest A+++, która oznacza, że zużycie prądu przez dane urządzenie jest minimalne. Z kolei zakup urządzeń oznaczonych klasą G w praktyce oznacza, że za prąd zapłacicie zapewne więcej niż za samo urządzenie.

Dodatkowo producenci zobowiązani są dołączać do sprzedawanych sprzętów AGD tzw. etykiety energetyczne, na których przedstawiane są podstawowe parametry danego urządzenia: roczne zużycie energii (kWh/annum), poziom hałasu, roczne zużycie wody (w przypadku pralek/zmywarek) itp. Teoria mówi: im wyższej klasy energetycznej urządzenie kupisz – tym mniej zapłacisz za jego użytkowanie. Ale nie pędź jeszcze do sklepu. Doczytaj proszę artykuł do końca.