Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodów? Jakie ubezpieczenie warto kupić i od czego zależy cena ubezpieczenia? – o tym przeczytasz w tym artykule.

Luty to u nas miesiąc kosztów. Po pierwsze – moje urodziny ;-) Po drugie – ferie zimowe (w tym roku nigdzie nie wyjechaliśmy). I po trzecie – w tym miesiącu wypada termin przedłużenia ubezpieczenia samochodu Gabi.

Co roku mamy te same dylematy: kupić tylko OC, czy może także AC? W którym towarzystwie ubezpieczeniowym? Kto ma najatrakcyjniejszą ofertę? Czy na pewno znaleźliśmy najlepszą polisę? I jeszcze taka wątpliwość, która zawsze nas dotyka: czy zrobiliśmy naprawdę wszystko co w naszej mocy żeby skorzystać ze wszystkich zniżek i promocji, które oferują ubezpieczyciele? I zawsze też mam do siebie pretensję, że nie zabrałem się za to wcześniej.

W tym roku nie było inaczej, ale tym razem skorzystałem z pomocy Kasi – wiernej Czytelniczki bloga, która specjalizuje się w ubezpieczeniach. I to od Kasi wyciągnąłem informacje niezbędne do przygotowania tego i kolejnego artykułu – kompendium wiedzy o ubezpieczaniu auta.

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Najpierw zacznę od encyklopedii ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli tych przeznaczonych dla pojazdów, w tym samochodów :)

OC – odpowiedzialność cywilna

Jest to jedyny rodzaj ubezpieczenia, który jest obowiązkowy i wymagany dla każdego pojazdu, którym chcemy poruszać się po polskich drogach – przyczepa, naczepa, ciągnik rolniczy, ciągnik siodłowy, ciężarówki, samochody osobowe, motorowery, motocykle, autobusy itp. Nasze OC obowiązuje w prawie całej Europie (poza krajami wschodnimi jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia itp. do których trzeba wykupić Zieloną Kartę) i wyjeżdżając na zachód Europy nie ma potrzeby nic już dokupować.

OC to odpowiedzialność cywilna w związku z ruchem pojazdów i obecne sumy gwarancyjne to 1 000 000 euro na szkody majątkowe oraz 5 000 000 euro na szkody osobowe, jakie spowodowalibyśmy. To naprawdę realna ochrona domowego budżetu. Gdyby nie było tego obowiązkowego ubezpieczenia, sprawcy wypadków sami musieliby płacić ofiarom wypadków pełne odszkodowania za zniszczone samochody i inne mienie oraz utracone zdrowie. Natomiast poszkodowani musieliby sami windykować swoje należności bezpośrednio od sprawców wypadków. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której sprawca nie ma pieniędzy i nie jest w stanie pokryć żadnych kosztów naprawy samochodu czy leczenia i rehabilitacji poszkodowanego. Dlatego zawsze warto pilnować, by terminowo zakupić i opłacić OC.

Tu warto dodać jeszcze dwie rzeczy: OC nie pozwala nam sfinansować naprawy naszego auta, w przypadku, gdy to my spowodowaliśmy szkodę komunikacyjną. Służy ono wyłącznie do ochrony poszkodowanej przez nas osoby i jej mienia. I chociaż suma ubezpieczenia może się wydawać astronomiczna, to zdarzają się przypadki, w których nie wystarcza na pokrycie kosztów szkody! Przykładowo, gdy spowodujemy karambol, w którym rozbijemy Lamborghini i dodatkowo będziemy winni temu, że ciężarówka wbije się w filar mostu naruszając jego konstrukcję. Teoretycznie wszystkie te szkody, włącznie z naprawą mostu, powinny być sfinansowane przez “autora” całego zamieszania…

Kiedy musisz kupić OC? W dniu pierwszej rejestracji pojazdu w kraju (na tymczasowy dowód rejestracyjny) lub w dniu, w którym stajesz się właścicielem pojazdu bez ważnego OC, a chcesz się tym autem poruszać po drogach. Jeśli masz ważne OC poprzedniego właściciela, to możesz z niego korzystać, ale tylko do końca trwania polisy, gdyż OC po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie na kolejny rok.

I tu ważna wskazówka: jeśli wsiadasz do samochodu kolegi lub do pożyczonego auta, to sprawdź czy OC jest ważne! Jeśli coś by się stało, to Ty jako sprawca wypadku możesz się nie wypłacić do końca życia. W przypadku wypadków osób nie posiadających ubezpieczenia OC, odszkodowanie wypłacane jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ale potem UFG ściąga całą kwotę od właściciela pojazdu i kierowcy, który spowodował wypadek. Dodatkowo brak OC jest obecnie surowo karany i bardzo skrupulatnie windykowany właśnie przez UFG. Tutaj znajdziesz informacje o wysokości kary za brak OC.

Ochrona utraty zniżki w OC

Dodatkowy składnik ubezpieczenia, który opłaca się wykupić, jeśli planujemy używać nasz pojazd kilka lat. Standardowo za bezszkodową jazdę uzyskujemy zniżki w opłatach za ubezpieczenie (np. 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy). Zniżki przepadają, jeśli zgłoszone były szkody. Ale nie w całej wysokości, tylko np. 10% lub 20% za szkodę. Boli to tym bardziej, im dłużej jeździliśmy bezszkodowo.

Tagi: OC, ubezpieczenia komunikacyjne, auto, AC, składka, polisa, zniżki.