Tak jak obiecałem we wcześniejszym wpisie przyszła pora na pracę w CorelDraw na przykładzie. Zachęcam Was do wykonywania tego ćwiczenia razem ze mną, krok po kroku – zaczynamy!

1. Konspekt projektu

Po otrzymaniu zlecenia od naszego zleceniobiorcy musimy zgromadzić wszelkie potrzebne materiały i informacje o projekcie. Materiałami mogą być teksty, które najlepiej byłoby, aby to zleceniodawca nam przygotował, ponieważ to on będzie posiadał większą wiedzę od nas co do danego tematu promowanego. Zdjęcia możemy znaleźć na darmowych, bądź płatnych stosach zdjęć – bogaty spis takich stron został już opisywany przez Pana Dariusza Kwiatkowskiego na naszym forum, w artykule pt.: „Skąd legalnie pobierać zdjęcia?”. Moją osobistą, ulubioną stroną jest płatna fotolia.pl, ponieważ posiada ona w miarę duży stos zdjęć i ma dość prosty system płatności. Koszt zdjęć tam waha się od 30-70zł za sztukę, ale nie musimy z góry płacić za wybraną przez nas grafikę czy fotografię. Ściągamy tak zwaną „prefkę” z delikatnymi znakami wodnymi i umieszczamy na naszym projekcie, w razie gdyby naszemu zleceniodawcy nie przypadł nasz wybór do gustu.

Również do konspektu potrzebujemy takich informacji jak, w tym wypadku wielkość ulotki, pożądany ton i kolorystykę, które nie odbiegną od może już istniejącej spójnej identyfikacji graficznej danej firmy. Ważne też jest, abyśmy wiedzieli jaką funkcję ma spełniać dany projekt i kto będzie głównym odbiorcą tematu.

2. Przygotowanie projektu

Odpalamy program! Pierwszą rzeczą jest zdefiniowanie powierzchni naszej kartki. Moim projektem jest ulotka formatu A6. Nie musimy znać na pamięć dokładnych wymiarów w milimetrach danego formatu, wybieramy go po prostu z listy widocznej na rysunku 1.

psdtube.pl

Rys. 1. Wybór rozmiaru kartki.

Teraz najlepiej jest powiększyć nasz projekt o dodatkowe 2 mm z każdego boku na tak zwane miejsce na spad. Spad to obszar, który zostanie odcięty przez drukarnie, a istnieje po to, aby zapobiec pojawianiu się tak zwanych białych rogów przy docinaniu sztuk. Do modyfikacji naszej kartki projektu, jak i wszystkich innych elementów w programie służą te paski z wartościami, znajdujące się obok wyboru wielkości kartki.

Tagi: Corel Draw, ulotka, grafika.