E- toll mial być flagowym projektem rządu RPA – wprowadzenie opłat za przejazd autostradą w granicach prowincji Gauteng miało działać bez zarzutu i przynieść olbrzymie korzyści. Komu? Głownie rządowi, ale i podatnikom – bo autostrady miały być lepiej utrzymane i bezpieczniejsze. I mniej zatłoczone, bo wiadomo jeśli trzeba zapłacić, to niektórzy będą jeździć innymi drogami. Warto dodać, ze opłaty za przejazdy autostrada w RPA istnieją już od lat na wybranych odcinkach autostrad. Stoją tam tradycyjne budki ze szlabanami. Kierowca podjeżdża do budki i podaje odliczona kwotę, albo kartę kredytowa albo inna kartę przeznaczona do płatności (w RPA popularne są wszelkie karty lojalnościowe, którymi tez można dokonywać wielu płatności).

Ale po co trzymać się starych funkcjonujących rozwiązań, skoro można wprowadzić coś nowego i nie do końca sprawdzonego? Co więcej – niekoniecznie funkcjonującego w innych krajach? No ale rząd RPA, a raczej jego komórka odpowiedzialna za zarządzanie siecią dróg SANRAL optymistycznie założyła, ze poprawi to, co nie funkcjonuje w innych krajach i wprowadzi idealny system oparty na rejestrowaniu przejazdów elektronicznie przez sieć bramek. Łamiąc przy tym ogólnie przyjęte zasady nakładania takowych opłat – wg których opłaty pobiera się za nowe drogi, a nie za już istniejące, na których jedyne co zostało zrobione, to postawione bramki. Tym systemem miał być właśnie E-toll.

W tym celu SANRAL wydal ok 23 miliardy randów na budowę elektronicznych, fioletowo oświetlonych bramek, które jak ornamenty zdobią teraz autostrady w Johannesburgu i okolicach. Skąd pochodziły pieniądze? Z… funduszy emerytalnych ministrów rządu RPA. Nie dziwi więc, że w 20 letnim okresie oczekują oni zwrotu z “inwestycji” – i prawdę powiedziawszy nie aż tak wielkiego, bo jedynie 7% w skali soku. Kwota do spłacenia jest wiec już sporo większa – prawie 40 miliardów randów. Jeśli doliczyć do tego koszt utrzymania, które stanowią następne 26 miliardów randów (szacunek SANRAL) to wychodzi z tego 66 miliardów randów.

Tagi: rząd, RPA, autostrady, opłaty.