Co to znaczy miłość? Każdy może ją postrzegać inaczej, w zależności od przyjętej perspektywy. Dla filozofa to silne metafizyczne przywiązanie, dla biologa burza hormonów, dla romantyka stan duchowego uniesienia i idealizacji, a dla co poniektórych kompletna bujda. Jedni żyją w przeświadczeniu, że miłość to najbardziej pożądana wartość w ich życiu, a są i tacy, którzy podchodzą do sprawy nieco bardziej pragmatycznie i niczym rasowi ekonomiści tworzą umysłowe raporty potencjalnych zysków i strat. Przyjęło się, że istnieje parę uniwersalnych zasad, którymi kierujemy się przy doborze partnera, chociaż słowo „uniwersalny” powinniśmy traktować raczej z przymrużeniem oka.

Wybór partnera

Według teorii ewolucji nasz życiowy partner powinien mieć idealne geny, w przyszłości zapewnić sporą ilość potomstwa, które będzie równie idealne jak nasz piękny i inteligentny wybranek. Co ciekawe, oznaki płodności kobiety są raczej trudno dostrzegalne. Tężyznę fizyczną mężczyzn można ocenić bardzo łatwo, wystarczy jeden rzut oka na sylwetkę, mięśnie, ich rzeźbę, jednak u kobietami sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Naukowiec David Buss postanowił sprawdzić, na jakie cechy zwracają uwagę poszukujący partnerki mężczyźni. W tym celu przebadał niemal 10 tysięcy osób w aż 37 społeczeństwach. Zależało mu, aby wybrane cechy były uniwersalne. Kończąc badania, Buss doszedł do wniosku, że ideał kobiety wygląda mniej więcej tak samo na całym świecie.

Mężczyźni w pierwszej kolejności zwracają uwagę (oczywiście tylko przy powierzchownej ocenie) na: cerę, pełne usta, długie, błyszczące włosy, symetryczne rysy oraz stosunek obwodu talii do bioder wynoszący około 0,7 (dokładnie tyle miała znana modelka Twiggy). Często pozytywne wrażenie wywołuje sama postawa osoby, wolimy ludzi wyprostowanych, pewniejszych siebie i uśmiechniętych, bo wydają nam się ciekawsi. Oczywiście istotnym elementem w ocenie potencjalnej partnerki jest biust. Piersi kobiety są znacznie większe niż u pozostałych ssaków naczelnych, biologicznie nie ma to prawie żadnego znaczenia, np. klatki piersiowe małp płci żeńskiej są płaskie. Oprócz tego, że karmienie piersią umożliwia odchowanie potomstwa, to biust kobiecy jest pewnego rodzaju stymulatorem wyzwalającym męskie pożądanie.

Kobiety wybierają mężczyzn o rysach symetrycznych, generalnie „symetryczny, uśredniony” znaczy w biologii tyle co zdrowy, przyciągający. Oprócz tego, zauważono, że na całym świecie płeć żeńska wybiera mężczyzn z większymi źrenicami. Inne istotne cechy to wiek, mężczyzna powinien być nieco starszy, oraz wzrost. Ciekawe badania amerykańskie sugerują, że każde dwa i pół centymetra wzrostu przekłada się na 6 tys. pensji rocznie. Oczywiście teorie ewolucyjne są w pewnym stopniu nadal aktualne, jednak nie powinniśmy ich traktować jako jedyne wyznaczniki cech, które poszukujemy u partnera.

Człowiek prehistoryczny żył dawno, dawno temu, obecnie umiejętność przetrwania w świecie przypisujemy głównie inteligencji. Poszukujemy partnera błyskotliwego (zazwyczaj dobre wykształcenie przekłada się na jakość i standard życia), mądrego, a poziom jego inteligencji powinien być spójny z naszym. Tak jak kiedyś mezalians stanowił ślub bogatego mężczyzny z biedną kobietą, ludzie dobierali się na zasadzie podobieństw materialnych i przynależności do jednej klasy, tak teraz najistotniejszą cechą jest inteligencja. Wybieramy partnera z podobnym wykształceniem, taki sam poziom umysłowy gwarantuje bowiem lepszy kontakt. Ponadto teoria ewolucji jest skrajnie jednoznaczna, gdybyśmy traktowali ją jako tą jedyną i wyłączną, moglibyśmy pomyśleć, że kobiety z małym biustem, niscy mężczyźni czy dziewczyny bez talii osy nigdy nie zaznaliby miłości. Nawet nie wspominając o osobach bezpłodnych. Na szczęście każdy z nas ma indywidualny gust, który przekłada się na pewne preferencje płci przeciwnej. Skąd biorą się takie różnice?

Tagi: kobieta, mężczyzna, para, związek, wygląd, cechy.