Cienie w fotografii pojedynczych obiektów nadają przestrzenności zdjęciu i pozornej głębi ostrości, mimo iż bazujemy cały czas na jednej płaszczyźnie. Wpis ten poświęciłem przedstawieniu metod stworzenia cienia do obiektu.

Metoda nr 1
Opcje mieszania

Najprostszą metodą jest użycie gotowych opcji i suwaków w opcjach mieszania. Aby wejść w te opcje wystarczy w pasku warstw zaznaczyć daną warstwę i kliknąć na nią prawym klawiszem myszy, wybierając Opcje mieszania…

Przygotowałem sobie już wcześnie białe tło i zdjęcie do zaprezentowania tego prostego numeru:

psdtube.pl

W narzędziu Opcje mieszania wybieramy Cień. Opcja ta służy do aplikowania na naszą warstwę cienia zewnętrznego. Mamy tutaj do wybory następujące opcje:

psdtube.pl

Te, które są najbardziej interesujące to Krycie (w procentach określa przeźroczystość cienia i zarazem jego intensywność), Kąt (kąt pod którym pada nasz cień na płaszczyznę, warto zaznaczyć, że ten kąt będzie dotyczył wszystkich warstw na które dodamy cień, także w trakcie zmiany na jednej warstwie danego kąta, na wszystkich innych warstwach z tą opcją cienia kąt będzie korygowany ze względu na realizm całego oświetlenia kadru – w tym artykule pokażę, jak to zautomatyzowanie ominąć), Odległość (odległość cienia od warstwy), Rozpiętość (Skupienie intensywności cienia od środka warstwy do jej boków) i Rozmiar (całkowity rozmiar cienia).

Zobacz kurs Photoshop CS6 – esensja -> TUTAJ

Poniżej prezentuje moje dwa różne rezultaty dwoma różnymi ustawieniami:
psdtube.pl

Tagi: cień, obiekt, fotografia, Photoshop, grafika.