Palisz papierosy? Twój wybór, Twoja decyzja, Twoje życie i do niczego nie będę Cię nakłaniał (ani żebyś przestał, ani tym bardziej żebyś zaczął, jeśli nie palisz). Dzisiaj zamierzam zająć się wyłącznie aspektem finansowym palenia papierosów.

Gdyby nie Maciek, jeden z Czytelników bloga, to pewnie w ogóle nie zwróciłbym uwagi na to, jak kosztownym nałogiem jest palenie. Maciek na same papierosy wydawał około 4600 zł rocznie nie wspominając o dodatkowych kosztach. Zrywając z nałogiem, albo przynajmniej zamieniając papierosy na e-papierosy, da się zaoszczędzić całkiem pokaźne sumy.

Bez względu na to czy palisz czy nie, warto przeczytać ten artykuł. Jeśli sięgasz po “dymka”, to udostępniłem dla Ciebie gotowy kalkulator, który pomoże Ci policzyć ile wydałeś już na “fajki” i ile wydajesz co roku. A jeśli jesteś przeciwnikiem palenia lub po prostu nie palisz i masz znajomych, którzy wpadli w ten nałóg, to prześlij im proszę ten artykuł. Być może, jeśli nie przekonały ich dotychczas żadne argumenty, to przekonujący będzie argument finansowy. Maciek, który zwrócił mi uwagę na ten temat, napisał mi, że to właśnie skala oszczędności motywuje go obecnie do nie-palenia.

Ja nie palę więc nie wiem nic o kosztach palenia. Proszę Cię więc żebyś nie traktował podanych w tym artykule informacji jako pewników. To co piszę wynika tylko z pobieżnej analizy i krótkich wywiadów, które przeprowadziłem z Maciejem (dziękuję Ci za inspirację do napisania tego artykułu!), Iwoną i Ronaldem. Artykuł ma tylko pokazać kluczowe koszty, przy pewnych założeniach, których dokonałem w oparciu o dostarczone informacje. Jeśli możesz coś dodać do tego artykułu od siebie, to bardzo Cię proszę o komentarz. No to przejdźmy do konkretów.

Trójka ankietowanych przeze mnie osób pali średnio po paczce papierosów dziennie. W ich przypadku są to papierosy Marlboro, Lucky Strikes Light, LM oraz Vogue (normalnie darmową reklamę robię). Paczka to zazwyczaj 20 papierosów. Nie wnikałem, ale wychodzi na to, że to papieros częściej niż raz na godzinę. Paczka takich “fajek” kosztuje średnio 11-13 zł.