Wskakujesz rano pod prysznic i spędzasz kilkanaście minut lejąc na siebie wodę. Ja to uwielbiam i każdy poranny prysznic jest dla mnie okazją by się dobudzić, rozgrzać i w błogiej atmosferze zaplanować mój dzień. Pokusiłem się jednak by policzyć koszty prysznica. Okazało się, że moje codzienne poranne prysznice, to największa część naszych wydatków na wodę – 78 zł miesięcznie i 940 zł rocznie! Poniżej tłumaczę jak zredukować ten pojedynczy koszt o 70% i zaoszczędzić nawet 670 zł rocznie tylko na prysznicu dla jednej osoby.

Ile kosztuje jeden ciepły prysznic?

Woda kosztuje nas najwięcej spośród wszystkich naszych domowych wydatków na media. Rozpoznałem więc szczegółowo wszystkie koszty wchodzące w skład zużycia wody i pojedynczym największym „generatorem kosztów” okazał się być mój poranny, codzienny prysznic. Nie ma dla mnie dnia bez prysznica więc mogę śmiało założyć, że biorę go co najmniej 7 dni w tygodniu, 30 dni w miesiącu i 365 dni rocznie.

Tak naprawdę to w naszym gospodarstwie domowym pryszniców jest więcej bo jesteśmy czteroosobową rodziną i dodatkowo biorę także szybki prysznic po każdym bieganiu (aktualnie 3x tygodniowo). Dla uproszczenia rachunków ograniczam się jednak do jednego prysznica dziennie.

A więc wskakuję rano pod prysznic i zazwyczaj trwa on 10-12 minut. Jest to ciepły prysznic (moja Żona mówi wręcz że gorący) – grubo ponad 40 stopni Celsjusza. Zużycie wody przedstawia się następująco:
■Prysznic trwa 10 minut
■Zużycie zimnej wody wynosi 48 litrów (inaczej 0,048 m3 ZW)
■Zużycie ciepłej wody wynosi 79 litrów (inaczej 0,079 m3 CW)
■W sumie każdy mój ciepły prysznic, to 127 litrów wody