2 litry wody wypijanej codziennie może nas kosztować tylko 8,37 zł rocznie lub aż 2700 zł rocznie – wszystko zależy od opakowania, w którym zostanie dostarczona.

Powyższy przykład jest obrazowy, ale prawdziwy. W pierwszym przypadku podaję koszt 730 litrów “kranówy” a w drugim – koszt tej samej ilości nabywanej w małych, nieekonomicznych butelkach PET 0,33 litra po 1,22 zł za sztukę. Oczywiście przykład jest wyolbrzymiony, ale dobrze obrazuje ile pieniędzy może wyciekać wraz z wodą.

Dzisiaj porównuję koszty zakupu wody w różnych formach i analizuję, czy opłacalny jest zakup butelek wielorazowych, dzbanków z wymiennymi filtrami lub wielostopniowych filtrów instalowanych pod blatami kuchennymi. Wszystkie kalkulacje znajdziecie w arkuszu dołączonym do tego artykułu, do którego możecie wprowadzić również ceny wody w najczęściej odwiedzanych przez Was sklepach.

Ile nasza rodzina wydaje na wodę pitną?

Woda, soczki i inne napoje, to istotna pozycja w naszych comiesięcznych kosztach jedzenia. W ciągu ostatnich 12 miesięcy (od kwietnia 2013 r. do końca marca 2014 r.) na jedzenie wydaliśmy łącznie 23 631,58 zł, czyli średnio 1969,30 zł / m-c. Dla przypomnienia: jesteśmy 4-osobową rodziną mieszkającą w Warszawie.

Woda, soczki, Pepsi oraz pite bardzo sporadycznie piwo i wino, kosztowały nas łącznie 3301,28 zł – stanowiły więc 14% naszych wydatków na jedzenie (lub inaczej 275 zł / m-c). Koszt samej wody, to 906,70 zł, czyli 76 zł / m-c.

jakoszczedzacpieniadze.pl

Ja piję wodę z kranu. Gabi w większości także (herbata itp.). Kosztów “kranówy” nie uwzględniłem w powyższym zestawieniu. Wydatki te dotyczą tylko zakupu wody w jednorazowych butelkach. Spożywana jest ona przede wszystkim przez nasze dzieci, które codziennie zabierają do szkoły butelki 0,5 litra. Dodatkowo na wyjazdy zabieramy także butelki 1,5-litrowe. Poza domem piję wodę wyłącznie z takich butelek.

Dlaczego nie przeszliśmy dotychczas na butelki wielorazowe? Z lenistwa i wygody. Mam nadzieję, że dzisiejsze zestawienie zmotywuje mnie do próby zmiany nawyków pozostałych członków rodziny. :)

Ile kosztuje woda w butelkach?

Najdroższa jest oczywiście woda w butelkach. Im mniejsza pojemność, tym wyższa cena za litr. Ceny zależą od rodzaju wody (mineralna, źródlana, gazowana, niegazowana) oraz marki. Poniżej podałem przykładowe zestawienie miesięcznych i rocznych kosztów takiej wody, przy założeniu, że pijemy ją z w ilości dwóch litrów dziennie.

Tagi: woda, woda pitna, koszty, kranówka, woda butelkowana, pieniądze, oszczędności.