Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile może kosztować używanie lodówki, zwłaszcza jeżeli zobaczy się to z perspektywy konkretnego czasu np. roku, albo chociażby miesiąca. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze i jeżeli nie macie potrzeby to nie korzystajcie przez miesiąc z lodówki. Dla większości osób zapewne będzie to niemożliwe, z racji tego, że rodzina wymaga obowiązków i nie ma możliwości na tego typu eksperymenty, jednak jeśli ktoś ma taką możliwość oraz lubi tego typu, może nieco specyficzne i dosyć szalone wyzwania powinien spróbować takiego doświadczenia. Gwarantuję Wam, że pieniądze same zaczną spływać z nieba. Prawda jest taka, że to nie zmywarka, ani nie pralka pochłania najwięcej prądu, a tym samym generuje największe koszta, a właśnie jest to lodówka.

Dlaczego korzystanie z lodówki jest takie drogie?

Według danych statystycznych, które są oferowane przez dostawców energii można zobaczyć, że średnio, w czteroosobowej rodzinie typowa lodówka jest odpowiedzialna za generowanie około 20% rocznych kosztów energii. Jest to sprzęt, który generuje największe pojedyncze zużycie prądu. Dodatkowo trzeba równię zwrócić uwagę na to, że praktyczne koszty zużycia energii elektrycznej w zasadzie nie mają za wiele wspólnego z danymi, które są podawane przez producentów lodówek. Pamiętajcie, że lodówka jest największym urządzeniem w domu, które ponadto jest włączone 24 godziny na dobę, dlatego też nic dziwnego, że generuje tak duże zużycie prądu. Ponadto jest to urządzenie, które jest w każdym domu. Jeżeli można obyć się z kuchenki elektrycznej na rzecz gazowej, tak jak z czajnika to jednak żyć bez lodówki jest bardzo trudno.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej lodówki?

Jeżeli macie możliwość zakupu nowej lodówki, albo po prostu musicie taką kupić, ponieważ Wasz stary egzemplarz akurat nie nadaje się do dalszego funkcjonowania to powinniście zastanowić się nad jej wyborem. Pamiętajcie, że jeżeli będziecie kupować lodówkę to musicie zdawać sobie sprawę z tego, żeby przy zakupie również kierować się jej klasą energetyczną. Jeżeli znajdziecie kilka różnych modeli lodówek, które będą Wam pasować pod względem praktycznym to powinniście zdecydować się na to aby wybrać lodówkę o jak najlepszej klasie, do dyspozycji macie tutaj klasy takie jak A+, A++, A+++. Jeżeli posiadacie lodówkę o klasie A+ to koszt jej może wynieść w ciągu roku nawet 165 złotych, zakładając że średnie roczne zużycie wyniesie tutaj 300 kWh.

Warto zwracać uwagę na klasy energetyczne przede wszystkim dlatego, że są to najbardziej istotne parametry, które decydują o jej kosztach. Urządzenia AGD, a tym samym lodówki dzieli się na klasy energetyczny od A do G, gdzie A jest oznaczeniem najmniejszego zużycia prądu, zaś G największego. Klasy energetyczne zostały wcześniej określone w dyrektywie Unii Europejskiej nr 94/2/E z dnia 21 stycznia 1994 r.

Tagi: lodówka, koszty, zmywarka, kuchnia, pieniądze, wydatki.