Za pomocą efektów tekstowych można przerobić zwykłe zdjęcie na interesująco wyglądający portret. Tutorial jest prosty, ale musisz zwrócić uwagę na prawidłowe użycie masek warstw oraz na odpowiednie przygotowanie tekstu. Im będzie on mniejszy, tym lepiej i dokładniej będzie wypełniona fotografia. Na początek musimy wybrać ciekawe zdjęcie, tak, by efekt prezentował się należycie. Na warsztat weźmy zdjęcie popularnego aktora Hugh Laurie. Należy wybrać fotografię o sporej rozdzielczości. Nie zapomnijmy na początku oraz w trakcie zapisywać swojej pracy.

Desaturacja zdjęcia
Zdjęcie jest kolorowe, dlatego musimy na początku usunąć z niego barwy. Naciskamy skrót klawiaturowy ctrl+U i w okienku dialogowym zmniejszamy nasycenie do -100, co całkowicie usunie kolor ze zdjęcia. Nie używaj tej metody, gdy chcesz uzyskać dobre zdjęcie czarno-białe! Aby uwydatnić efekt na początku można też użyć krzywych i ustawić je w kształcie litery S, co wzmocni kontrast naszej fotografii. W tym przypadku duża rozpiętość tonalna zdjęcia się nie przydała.

Usunięcie tła
Efekt, który zamierzamy uzyskać w tym tutorialu sprawdzi się najlepiej w przypadku portretu z białym tłem. W naszym przypadku nie ma konieczności usuwania tła. Jeśli twoje zdjęcie ma w tle inne kolory lub odcienie szarości, powinieneś usunąć je za pomocą narzędzia lasso lub w inny sposób, a następnie wyciąć

Tagi: fotografia, tekst, grafika, technologie.