Psychoterapia, obok farmakoterapii jest jedną z metod leczenia niepsychotycznych zaburzeń psychicznych. A czy wiesz, że…

Istnieją różne rodzaje terapii, między innymi humanistyczne, poznawczo – behawioralne czy psychodynamiczne. Ich skuteczność zależy od umiejętności terapeuty (z tym bywa różnie, warto poczytać opinie na forach) i dobraniu rodzaju terapii do problemu, który chcemy rozwiązać.

Jednak skąd pewność, że taka forma leczenia przyniesie spodziewane rezultaty? Czy psychoterapia rzeczywiście jest skuteczna?

Dokładnie to samo pytanie zadali sobie jeszcze w latach 70. XX w. Mary Lee Smith i Gene Glass. Postanowili przeprowadzić metaanalizę ogromnej ilości danych dotyczących skuteczności psychoterapii. Metaanaliza to wtórny, dokładny przegląd dostępnej literatury danego zagadnienia, który opiera się na analizie statystycznej, finalnie umożliwia sformułowanie ogólnych i trafnych wniosków. Oprócz tego naukowcy chcieli sprawdzić, czy określone rodzaje terapii są bardziej skuteczne od innych. Analiza danych wykazała, że osoby, które poddały się psychoterapii, w 75% czuli się lepiej, zdrowiej, niż pacjenci z grupy kontrolnej, której terapii nie zafundowano. Okazało się, że terapie są niemal identycznie skuteczne, niezależnie od ich rodzaju. Pacjenci po takim leczeniu byli pewniejsi siebie, mieli lepsze osiągnięcia w szkole i na polu zawodowym oraz zatracone wcześniej poczucie bezpieczeństwa, które chroni przed atakami panicznego lęku.

Co to jest systematyczna desensytyzacja?

Systematyczna desensytyzacja to forma terapii behawioralnej (stopniowe zmiejszanie), która jest stosowana do leczenia szeroko pojętych fobii.

Każdy wie czym jest fobia (słowo pochodzi od greckiego phobos, boga strachu), przede wszystkim charakteryzuje ją skrajnie irracjonalny strach, poczucie zagrożenia w obliczu jego braku. Niektóre rodzaje fobii mogą wydawać się dla kogoś śmieszne, niezrozumiałe, jednak dla osób z tego powodu cierpiących, terapie desensytyzacji dają szansę na normalne funkcjonowanie i pozbycie się uporczywych myśli związanych ze strachem. Irracjonalny lęk w niektórych przypadkach zamyka ludzi w domu i czyni ich więźniami czterech ścian i własnego umysłu. Systematyczna desensytyzacja to aktywna forma leczenia, która polega na stopniowym pokonywaniu lęków w obliczu pokonywania coraz trudniejszych zadań, eksponujących to, czego tak bardzo się obawiamy. Jeśli ktoś boi się przebywać na znacznej wysokości, to stopniowo pokonuje przeszkody, których się boi (podchodzi do okna, jedzie windą czy wreszcie wybiera się na wycieczkę w góry).

Tagi: psychoterapia, fobie, lęki, depresja.