… czyli jak dźgnąć kogoś widelcem bez konsekwencji.

Sparaliżowany od pasa w dół Juliano Pinto, uzbrojony w egzoszkielet i zestaw elektrod kopnął pierwszą piłkę na Mundialu.

neurobigos.wordpress.com

Niezwykłe wydarzenie i fascynująca demonstracja możliwości nauki – a jednak całość trochę umknęło światu, ponieważ w transmisji telewizyjnej poświęcono mu zaledwie kilka sekund.

Większość doniesień medialnych wspomina o sterowaniu egzoszkieletem myślami. Warto przybliżyć sobie, co kryje się za tym tajemniczym stwierdzeniem i w jaki sposób coś takiego jest w ogóle możliwe – oraz w jakim kierunku podąża stojący za tym wszystkim Miguel Nikolelis.

Jak czytać w myślach?

By w ogóle móc cokolwiek myślą sterować, trzeba najpierw tę myśl odczytać. Nie jest to bynajmniej czytanie w myślach w potocznym rozumieniu tego słowa. W neuronauce przez „czytanie myśli” rozumie się wizualizację i zapis aktywności neuronów w mózgu, a jedną z najstarszych technik która na to pozwala jest elektroencefalograf (EEG). Pierwsze nagranie EEG wykonane na człowieku zostało dokonane przez Hansa Bergera już w 1924. Do dzisiaj EEG jest ważnym narzędziem badawczym i klinicznym, choć dopiero od stosunkowo niedawna eksploruje się jego potencjał w komunikacji pomiędzy mózgiem a komputerem (BCI – brain computer interface).

Samo odczytywanie zapisu EEG jest dzisiaj relatywnie proste – zestawy EEG stają się coraz bardziej zaawansowane, ale jednocześnie wygodniejsze w użyciu.

Tagi: Mundial, nauka, egzoszkielet, Juliano Pinto.