W dzisiejszych czasach stworzenie bloga w darmowym systemie blogowania trwa kilka sekund. Niestety, w internecie spotykamy tysiące identycznie wyglądających blogów, które mimo tego, że są wartościowe, nie przyciągają czytelników pod względem wizualnym. Jaka jest najprostsza metoda uatrakcyjnienia bloga, nadania mu własnego, alternatywnego do podstawowych szablonów wyglądu? Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy po wejściu na bloga, jest jego nagłówek. Nawet jeśli pozostały wygląd bloga będzie standardowy, to ciekawy oraz spersonalizowany nagłówek pozwoli nam na wyróżnienie się.

Dobry nagłówek podstawą profesjonalnego bloga

Darmowe systemy do blogowania mają o wiele mniejsze możliwości w zakresie kształtowania poszczególnych elementów strony w html/css, niż zwykłe strony internetowe. Przez wzgląd na to, w naszym nagłówku umieścimy nazwę strony wystylowaną jedynie jako obrazek – bez używania css.

Za takim uproszczeniem przemawia jeden fakt – prostota rozwiązania. Darmowe systemy do blogowania powstają po to by móc od razu pisać na dobrze wyglądającym blogu, nie zaś zastanawiać się nad selektorami dziedziczenia css.

Jak zmienić nagłówek?

Obraz nagłówka wymienisz bez problemu w każdym systemie do blogowania. W najpopularniejszym Bloggerze zrobisz to w miejscu Układ, następnie kliknij obok nagłówka na Edytuj. Aby nagłówek się dobrze prezentował, użyj opcji tak jak pokazano na obrazku – miejsce docelowe obrazu to „umieść opis za obrazem”. Podobnie robi się to w WordPressie oraz innych systemach.

Zaczynamy pracę w programie graficznym

Przed rozpoczęciem tworzenia nagłówka, zastanów się, jaka szerokość najbardziej odpowiada do twojego bloga. Standardem w sieci jest 960 lub więcej pikseli szerokości, oraz od 150 do 300 pikseli wysokości.

Dobry header cechują świetne zdjęcie, nazwa i krótki opis bloga, przejrzysty układ. Po pierwszym rzucie oka na nagłówek bloga, powinieneś wiedzieć o czym on jest.