Właściciele psów wiedzą, jak inteligentne jest to zwierzę, jak dobrze potrafi zrozumieć i przewidzieć zachowanie człowieka. Pies orientuje się na przykład doskonale, w którą stronę patrzymy i w którą chcemy rzucić piłkę do aportowania. Co więcej – pies wie, gdzie powinien ją przynieść – nawet jeżeli po rzucie odwrócimy się, pies aportując obiegnie nas i położy piłkę przed nami, a nie zostawi jej z tyłu.

Ostatnio japońscy uczeni z Uniwersytetu Azabu w Sagamihara (satelitarne miasto Tokio) wykazali, że psy potrafią również odczytywać wyraz twarzy, a przynajmniej rozróżniać, czy jego pan lub pani uśmiechają się, czy maja miny obojętne. Psy uczono reagować na uśmiechniętą twarz właściciela na fotografii. Po treningu zwierzęta rozpoznawały wyraz twarzy również na innych fotografiach, a także, czy uśmiechały się czy nie osoby obce, ale tej samej płci co właściciel. Widać stąd, że psy nie posiadają wyspecjalizowanego systemu rozpoznawania nastrojów ludzkich (w odróżnieniu od ludzi, którzy używają do tego systemu neuronów lustrzanych), ale bardzo inteligentnie wykorzystują obserwacje.

Miho Nagasawa i jego koledzy, którzy opublikowali swoje badania (dostępne na razie jeszcze w formie elektronicznych preprintów) w czasopiśmie Animal Cognition przypuszczają, że dla psa kluczem dla zrozumienia nastroju człowieka jest stopień odsłonięcia zębów.

Tagi: pies, uśmiech, wyraz twarzy.