Piękno jest zróżnicowane kulturowo. W odległych zakątkach naszej planety wzorce piękna mogą nam, przeciętnym Europejczykom wydać się nieestetyczne, a czasami nawet skrajnie dziwne i po prostu niezrozumiałe. Oprócz tego każdy z nas indywidualnie operuje jakimś schematem idealnej urody u kobiety bądź u mężczyzny. Niektórzy wolą blondynki z niebieskimi oczami, inni brunetki przypominające Włoszki. Mimo dużego zróżnicowania ludzie w obrębie tej samej kultury są zgodni, kogo można uznać za ładną osobę.

Naukowcy, którzy zajęli się zagadnieniem atrakcyjności byli ciekawi, czy w miarę uniwersalny kulturowo wzorzec piękna jest wrodzony, czy też nabywany dopiero w okresie socjalizacji. Stwierdzono, że dwumiesięczne niemowlęta zdecydowanie dłużej i chętniej przyglądają się twarzom uznanym przez dorosłych za ładne. Dodatkowo stwierdzono, że twarze ładne są zbliżone do prototypu ludzkiego wyglądu poprzez ich uśrednienie. Średnie proporcje wszystkich części twarzy sprawiają, że jest ona uznawana za ładną, niczym się nie wyróżnia, dlatego osoby brzydsze są bardziej charakterystyczne (np. zapamiętujemy jakąś panią, ponieważ ma duży nos). Piękno oznacza także symetrię. Ładna twarz powinna mieć identyczne profile.

Prawda czy mit?

Stwierdzenie: Mężczyźni wolą kobiety o wcięciu w talii 0.70.

Odpowiedź: Prawda (głównie w kulturze europejskiej i amerykańskiej). Co jednak nie oznacza, że kobieta nie mająca idealnych wymiarów nie znajdzie partnera! Naukowcy uważają, że jest to nieuświadomiony proces wybierania takiej kobiety, której ciało i proporcje sugerują odpowiedni stan zdrowia i predyspozycje do zapewnienia potomstwa, ponieważ faktycznie istnieje związek między atrakcyjnym wyglądem a sukcesem reprodukcyjnym. Osoby uznane za atrakcyjne w czasach szkolnych miały w przyszłości więcej dzieci i dłużej żyły. Okazało się także, że kobiety o wcięciu idealnym rzadziej chorują na cukrzycę czy nowotwory.

Stwierdzenie: Ludzie ulegają złudzeniu, że piękne jest dobre.

Odpowiedź: Prawda. To zjawisko nazywa się efektem aureoli. Przyjemna aparycja sprawia, że w naszej głowie pojawiają się pozytywne skojarzenia, mimo że nie muszą one mieć realnego odzwierciedlenia. Miły wygląd „promieniuje” na dostrzegane przez nas inne cechy, np. osobowości, chociaż każdy trzeźwo myślący człowiek wie, że nie istnieje związek pomiędzy „dobrym wyglądem”, a „dobrym charakterem”. Atrakcyjność to pierwsza dostrzegalna cecha osoby, dlatego tak ważne jest pozytywne pierwsze wrażenie.