Błędy, czyli w tym przypadku pewne zniekształcenia poznawcze (to jak widzimy i poznajemy świat) wcale nie są oznaką naszych ułomności. Przeciwnie, żyjemy w skomplikowanym świecie, który wymaga od nas niemal nieustannej koncentracji uwagi na otoczeniu, a „zniekształcone myślenie” zwyczajnie pozwala w miarę szybko przetwarzać dużą ilość informacji.

Nasz mózg dość często lubi stosować „drogę na skróty”. Oprócz tego nierzadko delikatnie zdeformowane postrzeganie pozwala zachować nam pozytywne myślenie o sobie, np. nie zdałem egzaminu, to nie moja wina, pytania były za trudne. Naukowcy zgodnie twierdzą, że zniekształcenia poznawcze są w obliczu porażki wręcz niezbędnym warunkiem do utrzymania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

Efekt halo

Pozytywny lub negatywny. Zdarza nam się, że na podstawie jednej cechy danej osoby, przypisujemy jej inne, negatywne lub pozytywne, w zależności od tego jaki wydźwięk miała ta pierwsza. Ktoś brzydki może się automatycznie stać głupi i niezaradny, natomiast piękny inteligentny i wartościowy. W przypadku dalszego przypisywania cech pozytywnych mamy do czynienia z tak zwanym efektem aureoli. Pierwotnie pozytywna cecha „promieniuje” na inne właściwości tej osoby.

Egocentryzm w myśleniu

Nierzadko zdarza nam się przeceniać wpływ naszej osoby na przebieg wydarzeń, które nie są do końca od nas zależne. Dzięki temu sądzimy, że mamy bardzo dużą (żeby nie powiedzieć całkowitą) kontrolę nad życiem, np. jem zdrowe sałatki, więc na pewno nie zachoruję na raka, ćwiczę, więc nie grozi mi zawał. Jeżeli inni chorują, to znaczy, że sami są sobie winni.Łatwe do zaobserwowania w komentarzach pozostawianych w Internecie.

Myślenie kontrfaktyczne

Czyli myślenie „co by było gdyby”. Może odnosić się do konkretnych zdarzeń, np. co by było gdybym wybrał inne studia, albo do własnych cech, co by było gdybym był bardziej inteligentny, urodził się w innych czasach i kraju? Gdybanie na temat rzeczywistych przeszłych zdarzeń pozwala unikać podobnych błędów w przyszłości (mądry Polak po szkodzie), poprawia nastrój i daje poczucie kontroli nad biegiem wydarzeń.

Tagi: błędne myślenie, egocentryzm, zniekształcone myślenie, co by było gdyby.