…czyli o komunikacji międzymózgowej i co się za nią kryje.

W tym tygodniu połączyliśmy znajdujące się w dwóch różnych krajach mózgi przez internet i wysłaliśmy pomiędzy nimi wiadomość – po raz pierwszy!

Albo i nie. Nie, na pewno nie po raz pierwszy.

Było przez moment trochę szumu w mediach i standardowego hype’u, ale nie ma się co dziwić – takie demonstracje przemawiają do wyobraźni. Jeden news mówił o tym, że już teraz wszyscy możemy być jak X-meni (z obowiązkowym wizerunkiem Profesora X), inny twierdzi, że doświadczenie naśladuje telepatię.

To, co obiecywały newsy było jednak nieco przesadzone i po przeczytaniu więcej niż sam nagłówek można się było rozczarować. Odniosłem wrażenie, że większość z nas spodziewała się bezpośredniego przekazywania słów z mózgu do mózgu w taki sposób, że odbiorca „słyszałby je” w głowie. Telepatia jednak to nie jest, przynajmniej nie rozumiana jako ta klasyczna zdolność porozumiewania się myślami na odległość rodem z sci-fi. Chodziło o coś nieco prostszego i nieco mniej „eleganckiego” – choć nie znaczy, że nieskomplikowanego. Demonstracja jest całkiem sprytna i ciekawa.

Wysyłanie „myśli” na odległość

Pierwszy z uczestników („adresat”) wyobrażał sobie ruch ręką (kodowany jako „1”) lub nogą („0”), podczas gdy nagrywano jego fale mózgowe (jak takie fale wyglądają i jak można je wykorzystać starałem się przybliżyć w poprzednim artykule na przykładzie fal mózgowych kolegi). Algorytm analizował sygnał z mózgu i gdy rozpoznał wzór aktywacji powiązany z danym wyobrażeniem, wyświetlana na ekranie „piłka” posuwała się w kierunku celu – gdy w niego uderzała, komputer zapisywał daną wartość („1″ lub „0”, w zależności od tego co wyobrażał sobie adresat). Tak zakodowaną w języku binarnym wiadomość wysyłano przez internet do laboratorium w innym kraju. Gdy otrzymana wartość wynosiła „1”, sterowany za pomocą robotycznego ramienia narzędzie do przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TMS) przesuwało się w odpowiednie miejsce na głowie adresata. Stymulacja w rejonie kory wzrokowej produkuje fosfeny – czyli wrażenia świetlne, które powstają bez światła wpadającego do oka.

neurobigos.wordpress.com

Tagi: telepatia, komunikacja międzymózgowa, nauka, myśli.