Już czwarty raz zapraszam was do porzucenia szarej codzienności i zagłębienia się w niezwykły świat naukowych anegdot oraz zdumiewających faktów z zakresu astronomii, kosmologii, kosmonautyki oraz fizyki cząstek elementarnych.

1. 
Słynny XVII-wieczny astronom – Johannes Kepler nie stronił od astrologii. Oprócz wykładania na jednej ze szkół, pobierał pieniądze za stawianie horoskopów: „Bóg każdemu stworzeniu zapewnia środki do przeżycia – astronomom dał astrologię.”

2.
Richard Cassady zdobył doktorat w dość nietypowy sposób. Temat jego pracy doktorskiej, stanowiło: „Probabilistyczne podejście do badania strategii wyboru miejsca do parkowania”. Cassady stwierdził, że zamiast szukać najbardziej odpowiadającego nam miejsca na parkingu, bardziej opłacalne jest zajęcie pierwszego zauważonego stanowiska. Skraca to proces parkowania średnio o 10 sekund.

3.
Załoga rezerwowa misji Apollo 12 zrobiła sympatyczną niespodziankę swoim kolegom. Astronauci podczas pobytu w przestrzeni, zorientowali się, że w jednym z segregatorów zawierających wytyczne misji, umieszczono zdjęcia z rozkładówki Playboya.

4.
Obok najsłynniejszej burzy w Układzie Słonecznym – wielkiej czerwonej plamy na Jowiszu znajduje się również czerwona plama „junior”. Antycyklon posiada średnicę około 10-15 tys. kilometrów, a więc o połowę mniejszą od potężniejszego odpowiednika.

5.
Słońce porusza się względem innych gwiazd z prędkością około 25 km/s. Fakt ten jest możliwy do zaobserwowania, ponieważ emitowane przez naszą gwiazdę cząstki (wiatr słoneczny) tworzą wydłużony bąbel ochronny, wchodzący w interakcję z materią międzygwiezdną i emitujący przy tym słabe promieniowanie ultrafioletowe.

6.
Filozof David Hume, wysunął osobliwy pogląd zakładający, iż komety są… komórkami rozrodczymi wszechświata, czy też plemnikami układów planetarnych. Do powstania nowych planet miałoby dochodzić na skutek kosmicznego „zbliżenia”.

7.
Przez dekady powstała gigantyczna ilość teorii na temat tzw. katastrofy Tunguskiej z czerwca 1908 roku. Jedna z bardziej nieprawdopodobnych, brała pod uwagę zetknięcie się ziemskiej atmosfery z zabłąkaną grudką antymaterii.