Coraz więcej osób w Polsce zaczyna sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji jaką jest kwestia oszczędzania pieniędzy. Osoby, które pracują i utrzymują się już na własny rachunek powoli pojmują, że oszczędzanie to bardzo istotna rzecz w ich życiu. Niestety często mają z tym problemy. Najczęściej tego typu problemy biorą się ze złego podejścia do oszczędzania. Większość osób w Polsce mało efektywnie prześwietla swój budżet i często jest tak, że wydają oni zbyt dużo pieniędzy, niżeli początkowo planowali.

Tak to już niestety bywa. W Polsce dużo osób pojmuje siebie jako osoby oszczędne, ale prawda jest taka, że większość z nich nie ma przejrzystego budżetu i często tych pieniędzy brakuje. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że w sytuacjach kryzysowych pieniądze się jakoś znajdują, a w momentach gdy jest pewnego rodzaju stabilizacja to ich nie ma. W takiej sytuacji warto się zastanowić chociażby nad zmianą pewnych rzeczy w swoim życiu, aby móc ze spokojem odłożyć te 100 złotych miesięcznie, na rachunek oszczędnościowy i nie martwić się o te pieniądze.

1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli

Ciągle się słyszy, że prysznic jest zdecydowanie bardziej oszczędny niż korzystanie z wanny. Zaś z drugiej strony znajdują się osoby, które mówią, że wcale to nie prawda bo przecież zdarzają się osoby, które stoją pod prysznicem bardzo długo. Za nim dokładnie opiszę Wam jak to wszystko wygląda to pomyślcie sobie ile trwa samo napełnianie wanny z wodą? Ewentualnie weźcie słuchawkę prysznicową i spróbujcie napełnić ją wodą. Zobaczycie jak długo będzie trwało samo napełnienie wody. Da to wam jasny obraz tego, że większość osób nie stoi tak długo pod prysznicem. Przechodząc jednak bardziej do merytorycznej treści to korzystając z wanny zużywa się około 100 litrów wody, a czasem nawet więcej, zaś używając prysznica od 15 do 30 litrów wody. Nawet jeżeli założy się, że będzie to 30 litrów, a nawet 50 litrów, a nawet niech będzie 70 litrów to i tak jest to bardzo duża oszczędność wody, względem prysznica. Osoby, które korzystają z wanny doskonale zdają sobie sprawę, że szybciej wziąć prysznic, niżeli napełnić wannę wodą.

2. Mieszkasz w mieście? Zdecyduj się na komunikację miejską

Ostatnim czasem bardzo dużo różnych organizacji pozarządowych, czy rządowych, bądź unijnych wychodzi z inicjatywami związanymi z tym, żeby zrezygnować z korzystania z samochodów, na rzecz komunikacji miejskiej. W głównej mierze tego typu akcje są po to, aby wspierać ekologię, jednak nawet jeżeli nie jesteś fanem ekologii to powinieneś bliżej się temu przyjrzeć, ponieważ możesz naprawdę dużo oszczędzić korzystając tylko i wyłącznie z komunikacji miejskiej. Jeżeli przykładowo mieszkacie w Szczecinie, to bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje tam 162 złote. Płacąc lekko ponad 160 złotych będziecie mogli jeździć wszystkim tramwajami oraz autobusami, które są w posiadaniu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. W przypadku gdy jednak zdecydujecie się na auto to licząc samą cenę paliwa to wyjdzie Was w miesiącu jakieś 500 złotych i to w najlepszym wypadku, gdy nic się Wam w aucie nie będzie psuło. Prawda jest taka, że auto to bardzo kosztowny wydatek, wiele osób mówi nawet, że samochód to wręcz skarbonka, która pożera pieniądze. Trzeba do tego doliczyć ubezpieczenie, wymiany opon, przeglądy oraz masę innych rzeczy.

Tagi: oszczędzanie, pieniądze, jak zaoszczędzić.