Zainteresowanie psychologią nie powinno być zarezerwowane wyłącznie dla psychologów. Blog neurobiopsychologia.pl powstał z myślą propagowania wiedzy psychologicznej wśród osób, które na co dzień zajmują się czym innym. W szkole uczą nas różnych przedmiotów: wzorów na matematyce, interpretowania poezji na polskim, jednak tylko psychologia pomoże nam zrozumieć drugiego człowieka, a także lub przede wszystkim – samego siebie.

Zrozumienie innych

Zdecydowanie trudne zadanie. Każdy człowiek jest podobny do innych (o czym mówi nam psychologia społeczna), z drugiej strony jest jednak kimś wyjątkowym i niepowtarzalnym (tym zagadnieniem zajmuje się psychologia różnic indywidualnych), gdyż już na poziomie biologicznym każdy z nas jest obdarzany charakterystycznym i unikatowym genotypem.  Tak więc wszyscy jesteśmy do siebie podobni, a jednak się różnimy. Psychologia społeczna bada, w jaki sposób zachowujemy się w obliczu tzw. wpływu społecznego. Na przykład dlaczego często kieruje nami konformizm (uległość wobec grupy)? Słynny psycholog Asch już dawno temu udowodnił, jak bardzo potrafimy być niespójni w swoich opiniach w zależności od presji, którą wywiera na nas sytuacja społeczna. W swoim eksperymencie prosił ludzi, by ocenili, które z przedstawionych kresek są równej długości. W kolejce przed badanym ustawieni zostali „fikcyjni” uczestnicy badania, którzy celowo błędnie wskazywali kreski. Kiedy w końcu pytano właściwego uczestnika eksperymentu, które z linii są jednakowej długości, on zdenerwowany i zdezorientowany odpowiadał błędnie, bezwiednie powtarzając to, co mówili przed nim inni ludzie. Jednak kiedy eksperymentator wezwał go do innego pomieszczenia i poprosił, by się jeszcze raz zastanowił, ten bez wahania wskazywał poprawną odpowiedź. W momencie powrotu do miejsca, w którym zgromadzili się „fikcyjni badani”, którzy wcześniej z taką pewnością wskazywali nieprawidłową długość kresek, pytana osoba znów zmieniała zdanie i zgodnie z tym co wcześniej odpowiadali inni, wskazywała błędną odpowiedź.

Zrozumienie siebie

Jeśli uważasz, że jesteś bardziej moralny niż twoi przyjaciele, że jesteś inteligentniejszy niż większość ludzi, a twoje opinie o innych są słuszne i wygenerowane zostały w całkowicie analityczny sposób to znaczy, że ty również ulegasz różnym psychologicznym złudzeniom, czytaj więcej. Poznanie siebie to zrozumienie procesów, które pozwalają nam zachować dobre mniemanie o sobie. To, że myślimy o sobie w pozytywny sposób, jest jak najbardziej pożądane i zdrowe. Tylko wtedy czujemy się dobrze w swojej skórze, jesteśmy pewni siebie i wiemy czego chcemy. Na jednym z konferencyjnych wykładów  usłyszałam ostatnio, że bardzo staramy się kochać innych, nie kochając siebie. Takie osoby często trafiają do gabinetów terapeutów z diagnozą uzależnienia od drugiego człowieka – niezdrowego przywiązania. Ludzie, którzy nie akceptują siebie samych bywali nierzadko krzywdzeni w dzieciństwie przez własnych rodziców, czuli się niekochani, odrzuceni. Zrozumienie siebie i tego co nas ukształtowało pozwala naprawić nasze kontakty społeczne, chroni przez chorobami psychicznymi, np. przed depresją. Każdy z nas może poprawić to, czego w swoim życiu nie lubi. Problem polega na tym, że często wydaje nam się że już nic nie można zmienić i wszystko musi pozostać  na swoim miejscu. Słuchanie wypowiedzi kogoś, kto uważa, że nie jest godny tego, aby zaprosić go na kolację, kupić mu prezent lub, że nie jest warty uwagi nie jest wcale tak rzadkim zjawiskiem. Okazuje się, że do gabinetów często przychodzą ludzie którzy nie szanują samych siebie, czego skutkiem jest brak szacunku innych ludzi. Zdarza się tak w patologicznych domach, gdzie kobiety (czasem również mężczyźni) poniżane i bite uważają się za bezwartościowe i tkwią niezmiennie w swojej tragedii. Podstawowa znajomość psychologii pozwala nam pomagać takim ludziom, a także chronić samych siebie przed znalezieniem się w takiej sytuacji.

Tagi: psychologia, społeczeństwo, .