Gdzie i jak szukać dobrego doradcy finansowego, jakie cechy powinien mieć dobry doradca kredytowy i dlaczego warto grać z nim w otwarte karty.

(…)

Mam nadzieję, że poniższe punkty pomogą Wam odsiać ziarno od plew i znaleźć osoby, z którymi będziecie chcieli współpracować być może do końca życia. A w mojej opinii życie jest za krótkie, by tracić czas na kontakty z niewłaściwymi ludźmi :-)

Dobry doradca będzie dla Was podstawowym źródłem informacji o finansach. Będzie trzymał za Was rękę na pulsie. Będzie uprzedzał i informował nie tylko o tym co dotyczy Waszego “portfela inwestycyjnego” czy kredytów, które posiadacie, ale także może się stać cennym łącznikiem z innymi osobami. Może Wam podrzucać pomysły do przemyślenia, inspirację na optymalizację finansów lub realizację nowych przedsięwzięć, jak również – przy Waszej rosnącej świadomości finansowej – może dla Was stanowić partnera w rozmowach o finansach. Ale żeby tak się stało, to i Ty i On musicie być zainteresowani ciągłym samorozwojem w tej dziedzinie.

Ja cały czas dążę do tego by być swoim najlepszym doradcą finansowym, ale jednocześnie staram się otaczać osobami, od których mogę się czegoś ciekawego dowiadywać. Rewanżuję im się poleceniami oraz moją wiedzą. I do tego Was również zachęcam.

Mam nadzieję, że poniższe punkty chociaż częściowo pomogą Wam “wyłuskać” dobrego doradcę z grona tych wszystkich miałkich osób, na które tak czasami narzekacie w swoich e-mailach.

Zestaw wskazówek jak znaleźć dobrego doradcę kredytowego

Poniższa lista absolutnie nie jest kompletna. Są to luźno zebrane przemyślenia oparte na moich skromnych doświadczeniach. Na tej liście wymieszane są wskazówki dotyczące doradców kredytowych i doradców finansowych w innych obszarach (produkty inwestycyjne, ubezpieczenia). Większość punktów dotyczy doradcy kredytowego (pod kątem kredytów hipotecznych). Stawiam na Waszą inteligencję :) Wybierzcie dla siebie to, co najbardziej Wam pasuje.

1. Szukaj doradcy finansowego wśród znajomych

Przepytaj swoich znajomych o to kogo polecają. A potem zadaj im pytanie: “No dobrze… ale powiedz mi co było nie tak?” i kolejne pytanie “Co jeszcze możesz mi powiedzieć o tym doradcy?”, a potem “I co jeszcze?” i powtarzaj je dopóki Twój znajomy nie będzie chciał już nic dodać :)

To ogólnie dobra zasada, aby przepytując czy to znajomych, czy później doradcę, stawiać pytania otwarte. I słuchaj. Dużo się dowiesz. Bierz to co Ci powiedzieli pod uwagę ale sam już później zweryfikuj te informacje odpytując bezpośrednio doradcę. Ja wychodzę z założenia, że nie warto szukać ideału i zazwyczaj lepszy jest znany “zawodnik z wadami” niż totalnie nieznany doradca “z ulicy”. Ale nie musisz się ze mną zgadzać :)

2. Wypytaj doradcę o jego doświadczenie

Warto sprawdzić jakie doświadczenie ma dany doradca. Jak długo siedzi już w branży, czy jest to jego jedyna praca, czy po prostu dorabia po godzinach. Z mojego doświadczenia wiek doradcy nie ma wielkiego znaczenia. Dużo bardziej liczy się to na ile żyje on swoją pracą i czy jest chętny do ciągłego rozwoju. No ale minimalne doświadczenie jest wymagane. Najlepiej jeśli z życiorysu doradcy wynika, że z niejednego pieca jadł chleb, np. pracował w sieciówce, w banku a obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą.

3. Szukaj specjalistów i profesjonalistów.

Pracuj z profesjonalistami. Oprócz weryfikacji doświadczenia, dowiedz się w czym się specjalizuje. Rzadko kiedy doradca będzie znał się na wszystkich produktach finansowych. Specjalizacja, np. w obszarze kredytów hipotecznych, jest wysoce pożądana, bo daje szansę, że doradca trzyma rękę na pulsie.

Kolejny aspekt to to, czy doradztwo jest podstawową pracą danej osoby, czy zajmuje się ona nim z doskoku. Niektórzy mówią “Mam inną pracę, a doradztwo jest dla mnie pracą dodatkową więc nie muszę ściemniać klientowi”, ale drugi koniec kija jest taki, że łapią wiele srok za ogon. Ja wolę pracować z takimi osobami, które stawiają na jedną kartę i dla których jest to podstawowa praca.

Tagi: doradca kredytowy, pieniądze, doświadczenie.