Zbliża się termin wykupienia polisy OC i AC dla Twojego auta? To przeczytaj poniższe sposoby na obniżenie wysokości składki.

Tydzień temu przedstawiłem podstawy dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych samochodów i innych pojazdów oraz dodatkowe opcje, o które można je rozszerzyć.

Dzisiaj – ponownie wspólnie z Kasią – przedstawiamy kilkanaście “patentów”, których zastosowanie może istotnie obniżyć wysokość opłat za ubezpieczenie. Udostępniam również szablon wypowiedzenia polisy OC, który warto mieć pod ręką, jeśli zdecydujemy się na zmianę ubezpieczyciela.

1. Pakiet z mieszkaniem lub ubezpieczeniem NNW

Pierwszym sposobem obniżenia kosztów ubezpieczenia komunikacyjnego jest jego zakup w pakiecie z innym ubezpieczeniem. Kupując polisę komunikacyjną z ubezpieczeniem mieszkania można zaoszczędzić do 20%, ale nie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU).

Pakiet H7 w Ergo Hestia pozwala podłączyć do niego każdy samochód, np. kupując ubezpieczenie mieszkania, domu, lub NNW za przynajmniej 250 zł dostaje się 20% zniżki na każdą polisę samochodową OC lub OC i AC.

Czasem zniżka udzielana jest w drugą stronę – można dostać taniej ubezpieczenie nieruchomości, gdy mamy już wykupioną polisę komunikacyjną.

Oczywiście z tej opcji warto korzystać przede wszystkim wtedy, gdy nie mamy zniżek na ubezpieczenie z tytułu braku szkód i dodatkowo chcemy ubezpieczyć dom lub mieszkanie. Czasem taniej wyjdzie ubezpieczenie auta i mieszkania, niż samego auta.

2. Pakiet z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi

Nawet kupując obowiązkowe OC razem z NNW komunikacyjnym można dostać zniżkę w OC. Generalnie zawsze kupując ubezpieczenie OC razem z AC dostaje się dodatkową zniżkę za “pakiet” i oszczędza :)

W niektórych firmach cena OC jest obniżana już po zakupie opcji typu Assistance lub Szyby. Warto o tym wiedzieć. I tu akurat przydaje się współpraca z dobrym agentem ubezpieczeniowym, bo opcje takie rzadko kiedy widoczne są internetowych wyszukiwarkach ubezpieczeń.

3. Pakiet dealerski

Dla nabywców nowych aut (z salonu) bardzo dobrą opcją ubezpieczeniową jest zazwyczaj skorzystanie z pakietów dealerskich – czyli specjalnych, kompleksowych ubezpieczeń (OC, AC, NNW, Assistance) oferowanych przez producentów samochodów w porozumieniu z konkretnymi TU. To co jest zaletą takiego pakietu, to ryczałtowa wycena ubezpieczenia liczona od wartości auta i wynosząca od ok. 3% do nawet 1% w najbardziej skrajnych przypadkach. Zazwyczaj oscylują one w okolicach 3%.

Czy to się opłaca? Na pewno wymaga to weryfikacji. Dla nowych aut i w przypadku osób, które nie dopracowały się jeszcze zniżek – trudno znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza, że bezpłatne “dorzucenie” ubezpieczenia do kupowanego auta, może stanowić element negocjacji ceny nowego samochodu…

Tego typu pakiety dealerskie można przedłużać na kolejne lata. Tu różnie to wygląda w przypadku różnych marek aut, np. w Fordzie – do 7-ego roku a w Oplu do 6-ego.

4. Ubezpieczenie drugiego pojazdu w tej samej firmie

Jeśli w rodzinie macie dwa samochody, to w niektórych TU można otrzymać zniżkę za ubezpieczenie kolejnego pojazdu. Ubezpieczenie dwóch aut małżonków w preferencyjnych stawkach proponuje, np. Ergo Hestia.

Tagi: ubezpieczenia, polisa, zniżki, ubezpieczenie, OC, AC.