Jeśli w przygotowanie prezentu włożysz trochę serca, to może się okazać, że wyczarowałeś coś, czego nie da się kupić w żadnym sklepie. I jest to tańsze niż może się wydawać.

Dzisiaj postanowiłem przedstawić Wam kilkanaście pomysłów na to, jak obdarować bliskich niedrogimi prezentami. Nie traktujcie proszę tej listy jako ostatecznej i wyczerpującej. To moje subiektywne spojrzenie na temat, którego celem jest pokazanie tylko garści pomysłów, które być może będą stanowić dla Was inspirację. I szczerze mówiąc liczę na to, że podrzucicie w swoich komentarzach kolejne pomysły.

Prezenty – nie ma jednej dobrej drogi

Ile osób, tyle pomysłów na prezenty. Każdy z nas ma jakieś swoje preferencje. Jedni wolą kupić coś drobnego, ale przemyślanego. Inni wolą kupić coś droższego – bo uważają, że tylko takie prezenty są naprawdę wartościowe i że wartość materialna ma istotny wpływ na wartość prezentu jako takiego. Jeszcze inni uważają, że jedyny “prawdziwy” prezent, to taki przygotowany własnoręcznie. I pewnie każde z tych podejść można uznać za sensowne. Każdy z nas ma własną opinię i może działać tak jak mu się podoba.

Zastanawiając się jednak nad tematem dawania prezentów, doszedłem do wniosku, że chyba ważniejsze od sposobu, w jaki przygotowujemy prezent (kupimy lub robimy), jest to, jakie są nasze prawdziwe pobudki. Ile serca wkładamy w przygotowanie dla kogoś niespodzianki i czy w ogóle wkładamy…

(…)

Pomysły na prezenty z sercem

Dlaczego napisałem ten przydługi wstęp? Bo wszystkie wymienione poniżej sposoby są takimi patentami, które pozwalają nam uciec od modelu “zasypywania sumienia monetami”. Mają dać szansę na włożenie serca w to, co darujemy innym – nawet jeśli będą to produkty kupowane. A dodatkowo, być może te pomysły pomogą Wam zaoszczędzić trochę pieniędzy. Chociaż raczej nie pomogą Wam zaoszczędzić czasu ;-)

No to po kolei:

1. Wyjątkowe zdjęcie

Wydrukowanie zdjęcia w dużym formacie naprawdę nie kosztuje dużo. Do tego niedroga ramka z hipermarketu i można przygotować naprawdę nietuzinkowy i niepowtarzalny prezent. A przyjemność z przygotowywania takiego prezentu i świadomość jego wyjątkowości, daje niesamowitą satysfakcję.

W piątek byliśmy z Gabi na śniadaniu u naszych znajomych i na ścianie, w centralnym miejscu salonu zobaczyłem dany im kilka lat temu prezent. Niby banalny :) Przygotowaną specjalnie dla nich imitację okładki “kolorowego magazynu”, którą dostali z okazji swojego ślubu. Nakład pracy – minimalny. Liczył się pomysł, elementarne umiejętności w zakresie obsługi programu graficznego i wyszedł prezent na całe życie…

Ale mam też na koncie inne ciekawe przykłady tego co można zrobić jeśli tylko ruszy się głową. Mój były szef (pozdrawiam Jacku!) dostał kiedyś od nas – pracowników firmy – także absolutnie wyjątkowy prezent na swoje okrągłe urodziny. Kilka dni szukania pomysłu, godzina na przeprowadzenie całej akcji i efektem były absolutnie wyjątkowe życzenia, które w formie dużego obrazu zdobią teraz jego ścianę. Kwotowo dużo tańsze niż kieliszki do wina, które uzupełniły ten prezent. Ten przykład kreatywności z przyjemnością publikuję poniżej.

prezent-dla-jacka

2. Własnoręcznie wykonane słodycze

Jeśli tylko się postaramy, to możemy również własnoręcznie przygotować pierniczki świąteczne lub inne wypieki. Można to wszystko ładnie opakować (o tym będę pisał dalej) i sprezentować taki własnoręcznie wykonany worek słodyczy. Jest także wersja dla leniwych: jeśli komuś się nie chce przygotowywać ciasta, to można kupić gotowe. Całkiem dobre pierniczki wychodzą z gotowego ciasta sprzedawanego w IKEA. Wystarczy rozwałkować, wyciąć pożądane kształty, wrzucić na blachę i ew. przyozdobić :) Jeśli zaprzęgniemy do tego trochę humoru i indywidualnej kreacji pod kątem obdarowywanych osób, to sukces murowany.

Tagi: prezenty, pomysł, oszczędzanie, święta.