Od jakiegoś czasu po Facebooku krążą dwie zabawy. Pierwsza polega na wymienieniu dziesięciu ważnych dla danej osoby książek, druga – piętnastu wyjątkowych filmów. Pomyślałam, że w odpowiedzi na zaproszenie Ewy, umieszczę filmową listę na blogu (a może, któregoś dnia, także i książkową).

Panie i panowie, blogerki i blogerzy, czytacze i oglądacze, oto piętnaście filmów, które z różnych powodów, zapadły mi w pamięć.

*** Amadeusz ***

filmweb.pl

Nie sądziłam, że ten film będzie tak niesamowitą wędrówką po świecie muzyki i szaleństwa. Od tego seansu nieco dojrzałam muzycznie i w końcu zaczęłam doceniać klasykę.

*** Amelia ***

Poetyckie, piękne kino. Rola życia eterycznej Audrey, której uroda łączy w sobie delikatność i siłę charakteru. Przepiękna muzyka buduje niezwykły nastrój.

*** Czas Apokalipsy ***

filmweb.pl

Kino wojenne, które zbija z nóg. Mocne, świetnie zagrane (Brando!), genialne pod względem zdjęć i muzyki. Perełka.

*** Człowiek słoń ***

filmweb.pl

Nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze wrócę do tego filmu. Znacie to uczucie, kiedy napisy końcowe lecą i lecą, a wraz z nimi ciekną kompletnie niepowstrzymywalne łzy? Ktoś podaje wam chusteczki, które mokną jedna po drugiej, dzwoni telefon, a po drugiej stronie aparat trzyma ten, który pożyczył wam film i jakby telepatycznie wyczuł, że to jest ten moment, kiedy trzeba zadzwonić i zapytać ni z gruszki ni z pietruszki „hej, co u ciebie?”.

*** Dwunastu gniewnych ludzi ***

filmweb.pl

Trzeba mieć ogromne umiejętności, by przykuć uwagę widzów, skazując ich na obserwowanie dwunastu facetów rozważających winę (lub niewinność) oskarżonego o morderstwo. Zamknięte pomieszczenie i kłócący się mężczyźni – brzmi fascynująco, prawda? Bez większego zainteresowania zasiadłam do seansu i wciągnęłam się niesamowicie. Potęga manipulacji i dobrze zagranych ról.

*** Duża ryba ***

filmweb.pl

Film, od którego zaczęła się moja fascynacja twórczością Tima Burtona. Piękny, niesamowity obraz, w którym reżyser udowodnił, że mając kreatywny umysł, z kiepskiej książki można stworzyć wspaniałe widowisko.

Tagi: filmy, Amelia, Amadeusz, filmy, które warto zobaczyć.