10. „Charlie i fabryka czekolady”

Daniel F. P. / Foter / CC BY-NC-ND

„Charlie i fabryka czekolady” to kolorowa i zabawna produkcja familijna. Pochodzący z ubogiej rodziny Charlie zdobywa złoty bilet do fabryki słodyczy Willy’ego Wonki i wraz z innymi dziećmi odwiedza ją. Już na pierwszy rzut oka zachwyca kolorystyka i efekty specjalne. Konstrukcje, sale i krainy pełne różnego rodzaju słodkości oczarowują i olśniewają. Oprócz niezwykłej palety barw i miejsc, wyróżniają się także często komiczni bohaterowie. Fabuła jest wciągająca i inspirująca, a gra aktorska bardzo dobra. Johnny Depp, dzięki kapitalnej charakteryzacji, zupełnie nie przypomina samego siebie.

9. „Frankenweenie”

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

„Frankenweenie” to bajka, ale skierowana raczej dla starszych odbiorców. Gdy Victorowi ginie w wypadku samochodowym ukochany pies Sparky, wykorzystując moc nauki, chłopiec przywraca go do życia. Czarno-biała kolorystyka i oryginalna tematyka nadają filmowi mrocznego klimatu. Twórcy połączyli grafikę komputerową z animacją poklatkową, dzięki czemu każda postać wygląda intrygująco i charakterystycznie. Sprawnie manipulując elementami groteski i czarnej komedii, zaskakują i przykuwają uwagę widza.

8. Dylogia o „Batmanie”

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

 

„Batman” stał się filmowym przełomem w ukazywaniu postaci Człowieka-Nietoperza. Jego największym przeciwnikiem jest tu budzący grozę Joker. Michael Keaton poradził sobie z postawionym mu zadaniem i w tytułowej roli wypadł przekonująco. Największym atutem tej produkcji okazuje się jednak fenomenalny Jack Nicholson. Joker jest nieprzewidywalny i szalony, jednocześnie wzbudza zarówno śmiech, jak i strach. Obraz nie wydaje się widowiskowy, kostium Batmana nieco śmieszy, a Kim Basigner chwilami irytuje. Burton stworzył jednak unikalny wizerunek Gotham i pomimo wszystkich wad  produkcje ogląda się z dużą ciekawością.