Okres gotyku wytworzył niesamowity i niepowtarzalny styl architektury. Poza nią możemy również podziwiać rzeźbę sakralną, w której po raz pierwszy charakter ludzki dominował nad świętością postaci przedstawianych.

W wielkim skrócie powiem o rzeźbie, ponieważ głównie chcę się dziś skupić na kwestiach związanych z architekturą tego okresu. Przedstawiała ona (jak i w całej epoce średniowiecza) postacie Matki Boskiej, świętych oraz fundatorów katedr. Królom i książętom wznoszono sarkofagi w obrębie kościoła. Proporcje są poprawne, ruch naturalny, celem artysty było jednak ukazanie życia wewnętrznego a nie piękno jego ciała. Kamienne i drewniane krucyfiksy (Ukrzyżowany Chrystus) są bardzo dramatyczny i przerażające. Na przykład może posłużyć Krucyfiks Królowej Jadwigi z Katedry wawelskiej. Umęczone ciało jest brzydkie ukazane w konwulsyjnym skurczu. Ból i cierpienie po raz pierwszy góruje nad boskością ukazanej postaci. Deformacja ciała jest czasem tak daleko posunięta, że nie raz staje się drastyczna.

inspirowany.pl

A teraz opiszę moim zdaniem najciekawszą stronę stylu gotyckiego, a mianowicie architekturę. Kompozycja katedr gotyckich jest bardzo ogromna i strzelista. Ma przytłaczać jej monumentalizm.

Tagi: gotyk, styl gotycki, rzeźba, architektura, inspiracja.