Nie od dziś wiadomo, że Władysław Pasikowski tworzy kontrowersyjne kino, zrywając z utartymi schematami zakorzenionymi w polskiej mentalności. Po debiucie reżyserskim jakim był „Kroll”, w którym reżyser ukazał brutalną prawdę o Wojsku Polskim i rewelacyjnych „Psach”, w których zrywa z wizją wspaniałego stróża prawa, przychodzi kolej na polską młodzież.

„Słodko Gorzki” jest wizją wyzwolonych licealistów, którzy po czasach PRL-u zasmakowali w wolności. Pasikowski odchodzi tym razem od sensacji. Zmienia się gatunek, jednak zachodnia wizja pozostaje. Niektórzy porównywali „Słodko Gorzki” nawet do „Młodych Gniewnych”. Coś w tym jest, mimo że przełożenie amerykańskich warunków na polski grunt przyniosło jednak sporo sztuczności. Niestety, obraz polskiego liceum tamtego okresu w wersji Pasikowskiego zdaje się być nieco odrealniony.

„Słodko Gorzki” opowiada historię kilku znajomych uczęszczających do jednej klasy liceum. Pewnego razu na boisku szkolnym wiesza się jeden z nich – Bąbel. Samobójstwo to wstrząsa całą szkołą, niestety wszyscy szybko przechodzą nad tym do porządku dziennego. Tylko Mateusz, który wcześniej nie darzył Bąbla szczególną sympatią, teraz nie do końca może pogodzić się z jego śmiercią. Chłopak postanawia rozwikłać zagadkę śmierci kolegi, lecz na drodze staje mu zmowa milczenia między pozostałymi uczniami. Okazuje się, że jako jedyny pragnie poznać motywy samobójstwa kolegi. Wychodzi z tego dosyć schematyczna, prosta historia, która mimo to potrafi gdzieniegdzie zaskoczyć i prowadzi do całkiem zgrabnego finału.

Znając twórczość Pasikowskiego, można się było po tym filmie spodziewać znacznie więcej. Tym razem autor nie chwyta widza za gardło, odchodzi od mocnej i skandalicznej fabuły, a szkoda bo na ówczesne lata temat polskiej młodzieży pozwalał na wyciśnięcie z niego znacznie więcej. W tym przypadku reżyser nie jest obrazoburczy, choć gdzieniegdzie posuwa się daleko.

Tagi: Słodko Gorzki, Władysław Pasikowski, Rafał Mohr, Rafał Olbrychski, Anita Werner, Michał Dworczyk, Cezary Pazura, liceum, film, recenzja.