Sebastian Studnitzky urodził się w 1972 w Neuenbuerg. Na fortepianie gra od czwartego roku życia, na trąbce -od ósmego. Tak podają oficjalne źródła, natomiast słuchając nagrań niemieckiego artysty odnieść można wrażenie, iż zdolność kreowania wyjątkowych barw na obu instrumentach Studnitzky ma po prostu we krwi od zawsze.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Stuttgarcie oraz stypendysta renomowanej Berklee College of Music w Stanach Zjednoczonych, znany jest zarówno z rozlicznych własnych przedsięwzięć jak i w ostatnich latach z współpracy z artystami związanymi z monachijską wytwórnią ACT jak choćby Wolfgang Haffner (m.in. doskonała płyta „Heart of the Matter”, 2012) czy Nils Landgren (od 10 lat jest muzykiem jego formacji Funk Unit, ostatnio nagrał m.in. album „Teamwork”, 2013).

Sebastian Studnitzky jest dziś jednym z najczęściej angażowanych niemieckich muzyków jazzowych. Po rozmaitych trasach koncertowych w różnych składach i niezliczonych wręcz festiwalowych występach na całym świecie, multiinstrumentalista w okresie od czerwca do sierpnia 2013 roku w studiach nagraniowych w Berlinie i Reykjaviku pracował nad rejestracją swego nowego projektu. Najnowsze przedsięwzięcie Studnitzky’ego oparte jest na zestawieniu brzmienia trąbki i fortepianu z konwencją kwartetu smyczkowego. Jak oznajmia sam muzyk, do stworzenia takiej właśnie muzyki szukał inspiracji w ciszy i wysublimowanym pięknie przyrody.

Płyta „KY -The String Project” przynosi muzykę pełną stylistycznej wszechstronności i otwartości, a jednocześnie pełną swoistego minimalizmu i emocjonalnej głębi. Piękna i bez reszty urzekająca jest ta płyta.

Tagi: Sebastian Studnitzky, jazz.