Ray Donovan jest tytułowym bohaterem emitowanego w Polsce przez HBO, a wyprodukowanego przez stację ShowTime serialu opowiadającego o brudach i tajemnicach Hoolywoodu. Na naszym rodzinnym gruncie nie był szczególnie reklamowany, a pierwszy sezon emitowany był rok po oficjalnej premierze. Szkoda, że tak późno, gdyż w natłoku wszelkiego rodzaju telewizyjnego chłamu Ray Donovan wyrasta na prawdziwą perełkę z ciekawą fabułą i intrygującymi oraz charyzmatycznymi bohaterami, których widzowie nie muszą lubić, ale nie pozostaną wobec nich obojętni.

Tytułowy bohater jest detektywem, ochroniarzem i człowiekiem od czarnej roboty, szczególnie gdy w grę wchodzą sprawy, które lepiej żeby nie ujrzały światła dziennego. Pracuje dla wielkiej kancelarii Goodman/Drexler, która zrobi wszystko dla celebrytów których reprezentuje. Już pierwsze minuty pierwszego epizodu, w których główny bohater odbiera telefon od klienta budzącego się obok martwej prostytutki, dają nam pewne wyobrażenie o jego działaniach. Jest szybki, skuteczny i bezkompromisowy, a co najważniejsze działa w całkowitym ukryciu. W życiu osobistym jest zaś całkowitym przeciwieństwem. Kochający mąż i ojciec dwójki dzieci. Niestety wszystko to w dużej mierze pozory, a jego przeszłość kryje tajemnicę, o której za wszelką cenę chciałby zapomnieć.

Gdy wszystko pozornie układa się dobrze Ray dostaje wiadomość, że z więzienia wyszedł jego ojciec Mickey. Relacje tych dwóch panów trudno by raczej nazwać dobrymi. Mickey trafił do paki właśnie za sprawą Raya. Teraz za wszelką cenę będzie chciał odbudować z nim relacje. Niestety nie będzie to proste zadanie, szczególnie że przeszłość nie pozwala o sobie tak łatwo zapomnieć. Jak by tego było mało, Ray ma na głowie dwóch braci. Jeden w wyniku walki bokserskiej zapada na chorobę Parkinsona. Drugi zaś mimo czterdziestki na karku jest emocjonalnym kaleką. W to wszystko wmieszane są ogromne pieniądze, afery pedofilskie i rozwiązania rodem z filmów gangsterskich.

Twórcy serialu stworzyli wielotorową produkcję opowiadającą o zróżnicowanych postaciach, które ciężko w jakikolwiek sposób zaszufladkować. Obracają się oni w świecie, który na pierwszy rzut oka mami nas swoim pięknem i przepychem. W rzeczywistości jest to jednak świat pełen zła i zepsucia. Kłamstwo i obłuda są wszechobecne i stają się czymś naturalnym do tego stopnia, że większość ludzi nie zwraca na to uwagi. Bohaterowie momentami zdają sobie z tego sprawę, jednak nie chcą nic z tym zrobić, lub nie mają już na to siły.

Tagi: Ray Donowan, Liev Schreiber, Paula Malcomson, Jon Voight, serial sensacyjny, HBO.