Nie, nie będzie tu o wampirze z Zagłębia, nekrofilu Edmundzie Kolanowskim, czy Sewerynie Kłosowskim, podejrzewanym o popełnienie zbrodni przypisywanych Kubie Rozpruwaczowi. Cudzysłów w tytule notki znalazł się nieprzypadkowo, a dzisiejsza notka nie będzie poświęcona zbrodniarzom, a tym, którzy o zbrodniach piszą w swych książkach, czyli polskim twórcom kryminałów.

Przyznaję, że choć kryminały i thrillery uwielbiam, to jeszcze rok temu skupiałam się przede wszystkim na twórczości pisarzy zagranicznych. Zaczynałam od klasyków: Agathy Christie i Arthura Conana Doyle’a, później przyszedł czas na modnych, amerykańskich twórców gatunku. Wśród nich znaleźli się m.in. Jeffery Deaver, Harlan Coben, Mary Higgins Clark, Erica Spindler, Dan Brown, Tess Gerritsen, Thomas Harris, Kathy Reichs, James Patterson, Sidney Sheldon. Wciąż odkrywam kolejnych autorów. Simon Beckett, Maxime Chattam, Martina Cole, Mo Hayder – nie tylko Amerykanie potrafią stworzyć historie pełne napięcia i grozy. Gdy nadeszła fala skandynawskich kryminałów, porwała i mnie. Stieg Larsson, Camilla Läckberg, Hennig Mankell, Jo Nesbø – to cztery pierwsze nazwiska, które na dłużej przykuły moją uwagę.

Co miesiąc ogłaszane są premiery kolejnych kryminałów. Pojawiają się one w ofertach nawet tych wydawnictw, które do tej pory skupiały się na zupełnie innych gatunkach. Jak na tym tle prezentują się polscy pisarze? Okazuje się, że całkiem nieźle. Choć kryminały rodzimych autorów zaczęłam doceniać stosunkowo niedawno, już wiem, że wiele wśród nich wartych odnotowania tytułów.

Właściwie dopiero pobyt na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu, uświadomił mi, że jak na osobę, która stara się promować polską literaturę i uwielbia kryminały, największe braki mam tam, gdzie te zainteresowania się krzyżują. Polski kryminał to nie tylko c (Joe Alex). W ostatnich latach pojawiło się sporo pisarzy specjalizujących się w tym gatunku, coraz częściej swych sił w tworzeniu powieści ze zbrodnią w tle, próbują także ci, którzy do tej pory siedzieli w zupełnie innej tematyce (m.in. Olga Tokarczuk czy Michał Witkowski).

Tagi: polska literatura, kryminały, thrillery, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Joanna Chmielewska, Maciej Słomczyński.