W grudniu 2014 roku mija 10 lat od momentu zarejestrowania debiutanckiej płyty „Something for now” (2004) przez założony w 1996 roku kwintet New Bone. Album w momencie ukazania się, okazał się prawdziwym objawieniem na jazzowym rynku płytowym i otworzył niejako zespołowi bramy najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce.

Dziś z perspektywy czasu uznać należy iż formacja Tomasza Kudyka konsekwentnie kroczy wybraną przed 10 laty drogą, stawiając na świeże spojrzenie na jazz z jednoczesnym odwołaniem się do tradycji jazzu lat 60-tych.
Założona przez studentów Krakowskiej Akademii Muzycznej grupa ma dziś na swym koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach jazzowych oraz trzy autorskie płyty, spośród których każda okazała się wielkim wydarzeniem na polskim rynku fonograficznym.

Od początku istnienia formacji jej leaderem jest trębacz i kompozytor zdecydownej większości materiału wykonywanego przez New Bone -Tomasz Kudyk (syn Jana Kudyka -leadera legendarnej Jazz Band Ball Orchestra). Ten starannie wykształcony instrumentalista i kompozytor (T.Kudyk posiada tytuł doktora sztuk muzycznych) współpracuje od lat z największymi jazzmanami polskiej muzyki improwizowanej, jak choćby: Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Joachim Mencel, Marek Stryszowski czy Jarek Śmietana. Równolegle z współpracą z wieloma artystami sceny jazzowej oraz piastowania stanowiska adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej i Jazzu w Akademii Muzycznej w Krakowie, od 1996 roku jest liderem New Bone.

Innym muzykiem, który jest w składzie formacji od początku jej istnienia jest kontrabasista: Maciej Adamczak – wieloletni współpracownik m.in. Zbigniewa Namysłowskiego i Piotra Barona, a także stały bywalec krakowskiego klubu Janusza Muniaka. Przez skład formacji przewinęli się m.in. tacy muzycy jak: pianistka Joanna Gajda, jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia -Paweł Kaczmarczyk, czy wyjątkowy perkusista Arek Skolik.

Tagi: New Bone, jazz, płyta, Tomasz Kudyk.