Oscary oglądałam na żywo i muszę przyznać, że emocji nie zabrakło. „Grawitacja” okazała się niepokonana i zdobyła aż 7 złotych statuetek na 10 nominacji. Największym przegranym został „American Hustle”, który na taką samą ilość nominacji nie zwyciężył w żadnej kategorii. Ani razu nie odznaczono również „Tajemnicy Filomeny”, „Nebraski”, „Kapitana Phillips” czy „Wilka z Wall Street”. Matthew McConaughey, Jared Leto i debiutantka Lupita Nyong’o zdobyli swoje pierwsze Oscary, Leonardo DiCaprio musiał obejść się smakiem, a Akademia wciąż trzymała się utartych schematów i tym razem raczej nie zaskoczyła.

W tym roku Ellen DeGeneres powróciła w roli prowadzącej gali wręczenia najbardziej pożądanej nagrody filmowej. Poradziła sobie wspaniale i ani na chwilę nie pozwoliła widowni się nudzić. Jej pozytywne poczucie humoru sprawiło, że na sali panowała zabawna i dość luźna atmosfera. Zażartowała z nominowanej po raz osiemnasty Meryl Streep, mówiąc, że niedługo zabraknie jej sukienek. Zakpiła z kolejnego upadku Jennifer Lawrence, która potknęła się na czerwonym dywanie i zaproponowała, że następnym razem statuetkę przyniosą jej na miejsce. Bradley’owi Cooper’owi na pocieszenie wręczyła kupon na loterię za 2,25 dolara. Ellen zaskoczyła jednak najbardziej, gdy zamówiła na salę pizzę. Razem z dostawcą rozdawali kawałki na talerzach głodnej (wrażeń) publiczności. Później przechadzała się wśród pierwszych rzędów z kapeluszem Pharrella Williamsa, nakłaniając do zapłaty.

Prowadząca starała się także być aktywna w sieci i publikowała regularnie wpisy na twitterze. W pewnym momencie zeszła nawet ze sceny, aby zrobić sobie zdjęcie z Meryl Streep. Pierwsza przyłączyła się Julia Roberts, a po chwili jeszcze m.in. Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Brad Pitt, Angelina Jolie, Lupita Nyong’o i Kevin Spacey. Oscarowe selfie retweetowano najwięcej razy w historii: ponad 2 miliony! Tylko w ciągu pierwszych pół godziny zrobiło to aż 780 tys. osób.

Tagi: Oscary, Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Brad Pitt, Angelina Jolie, Lupita Nyong’o, Kevin Spacey, Meryl Streep, „Grawitacja”, Ellen DeGeneres.