Filmy stanowią jakby alternatywny świat, do którego możemy uciec od rzeczywistości. Sięgamy po nie, żeby zapomnieć o codziennych sprawach i problemach, w poszukiwaniu ukojenia czy rozrywki. Fascynująca opowieść i możliwość utożsamienia się z postaciami sprawiają, że angażujemy się emocjonalnie w seans. Co jest bowiem ważniejszego niż ogromna gama emocji, którą gwarantuje nam kino? Przedstawiam Wam zatem ranking dzieł, które wzruszyły mnie najmocniej i zapewniły iście niezapomniane wrażenia.

1. Lot nad kukułczym gniazdem / One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl to ogromna niesprawiedliwość, jaka spotkała bohatera Jacka Nicholsona. Trudno od początku nie kibicować mu w zmaganiach z siostrą Ratched. Obraz niesie ze sobą szokujące, zaskakujące i poruszające rozwiązania. Skłania do zadumy i refleksji, zdecydowanie nie pozostawia obojętnym.

2. Tajemnica Brokeback Mountain / Brokeback Mountain (2005)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Jest to bez wątpienia najsmutniejszy film o miłości, jaki w życiu widziałam. Nie spodziewałam się, że seans okaże się tak zniewalającym przeżyciem. Losy Ennisa i Jacka są pełne tęsknoty, niespełnionych marzeń i niezaspokojonych pragnień. Melancholijny nastrój, ciekawa fabuła oraz znakomite aktorstwo składają się na prawdziwe arcydzieło.

3. Marzyciel / Finding Neverland (2004)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Cieszę się, że twórcy rezygnują tutaj z wątku miłosnego i skupiają się aspekcie wspaniałej przyjaźni pomiędzy James’em Barrie a rodziną Sylvii. Dzięki temu, dzieło staje się uniwersalną i czarującą historią o o poszukiwaniu siebie, poświęceniu i dojrzewaniu. Johnny Depp kreuje tu jedną z najwybitniejszych ról w swojej karierze.

4. Sintel (2010)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Jeżeli miałabym wybrać najlepszą animację krótkometrażową, od razu wskazałabym właśnie na tę uczuciową i barwną opowieść o utraconej przyjaźni i tęsknocie. Niesamowite, że w niespełna piętnaście minut można przeżyć coś tak pięknego i elektryzującego. Istna perełka w swoim gatunku, którą koniecznie trzeba obejrzeć.

5. Wielki Błękit / Le grand bleu (1988)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

To wyśmienite francuskie kino o fanatycznym dążeniu dwóch nurków do przekraczania kolejnych barier i ograniczeń. Oryginalna tematyka, cudowna i dopracowana warstwa wizualna oraz brawurowe aktorstwo powodują, że historia okazuje się niesłychanie wciągająca i elektryzująca. Warto wyróżnić także intrygujące portrety psychologiczne postaci.

6. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (2008)

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

Główny bohater rodzi się jako staruszek i wraz z czasem, zamiast starzeć się, młodnieje. Śledzimy jego zmagania z codziennością i próby odnalezienia swojego miejsca w świecie. Dzięki tak nietuzinkowemu pomysłowi, twórcom udało się nakręcić porywające i pełne nostalgii dzieło. Gra aktorska Brada Pitta to majstersztyk.

Tagi: wzruszajace filmy, dobre filmy, Lot nad kukułczym gniazdem, Tajemnica Brokeback Mountain, Marzyciel, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, Życie jest piękne, Gladiator.