Lubię to uczucie, gdy miłe wspomnienia i emocje związane z filmem towarzyszą mi jeszcze na długo po seansie. Przyjemnie przypomnieć sobie pojedyncze sceny, bohaterów i zaśmiać się kolejny raz z tego samego dowcipu. Często skłaniam się później do podwyższenia oceny czy ponownego odsłuchania znanego już niemal na pamięć soundtracku. Niedawno taka sytuacja miała miejsce w przypadku uroczej „Małej Miss”, do której zachęciła mnie przede wszystkim intrygująca obsada.

Konkurs piękności „Little Miss Sunshine” cieszy się ogromną popularnością wśród małych dziewczynek. Siedmioletnia Olive Hoover (Abigail Breslin) w okręgowych eliminacjach zajmuje 2. miejsce, ale szczęśliwy obrót wydarzeń sprawia, że kwalifikuje się do finału. Nieco pulchna, wesoła i pełna determinacji dziewczynka marzy o zwycięstwie. W szalonej podróży do Kalifornii ma jej towarzyszyć cała rodzina: ojciec Richard (Greg Kinnear) – bankrut walczący o uznanie i sukces, troskliwa i wyrozumiała matka Sheryl (Toni Collette), dziadek-erotoman (Alan Arkin) odesłany z domu spokojnej starości za posiadanie heroiny, wujek Frank (Steve Carell) – homoseksualista i badacz twórczości Prousta po próbie samobójczej oraz brat Dwayne (Paul Dano) – wielbiciel Nietzschego, który poprzysiągł milczenie do czasu aż zostanie pilotem myśliwca.

„Mała miss” na pozór wydaje się zupełnie przeciętną komedią familijną, ale w rzeczywistości stanowi fascynujący obraz życia niebanalnej rodziny. Każdy bohater okazuje się specyficzny i w jakiś sposób odróżnia się od otoczenia. Wszyscy mają swoje pasje, zainteresowania, problemy i marzenia, które starają się spełnić. Słowa Dwayne’a „Witaj w piekle” skierowane do wuja sugerują, że w domu panuje istny chaos. Takie stwierdzenie w znacznym stopnia mija się jednak z prawdą. Pomimo wad, dziwactw czy trudnych charakterów atmosfera wcale nie jest tam napięta. Nikogo nie traktuje się inaczej ze względu na poglądy, nawyki czy wygląd. Niekiedy Hooverowie jakby zapominają o drugim człowieku i nie potrafią się porozumieć. Wyjazd uświadamia im, że potrzebują siebie nawzajem i powinni trzymać się razem. Pomimo, że bardzo się od siebie różnią, a czasem dochodzi do kłótni, zaczynają doceniać to, co mają i troszczyć się o bliskich.

Tagi: miss, rodzina, film, komedia familijna, dramat.