Festiwal Filmowy w Gdyni jest największym festiwalem tego typu w Polsce, który promuje rodzimą kinematografię. W ciągu sześciu dni (15-20 września 2014) umożliwia zapoznanie się z najlepszymi produkcjami i spotkanie ciekawych gości. Jury spośród 31 zgłoszeń wybrało 13 filmów, które będą ubiegać się o prestiżową statuetkę Złotego Lwa w konkursie głównym. W zeszłym roku nagrodę otrzymała „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Przyjrzyjmy się tegorocznej liście nominowanych, która prezentuje się dość zaskakująco.

Bogowie
reżyseria: Łukasz Palkowski
gatunek: biograficzny, dramat
Profesor Zbigniew Religa przeprowadza pierwszą udaną w Polsce operacje przeszczepu serca.

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com
W postać wybitnego kardiochirurga wcielił się Tomasz Kot, który przez ponad pół roku przygotowywał się do roli. Zdjęcia trwały dwa miesiące, początkowo na Mazurach i na Śląsku. Większość scen nakręcono jednak w warszawskim Szpitalu Wolskim imitującym klinikę kardiochirurgii w Zabrzu, w której 5 listopada 1985 roku dokonano pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Scenografię starano się odwzorować jak najdokładniej, żeby zachować wysoki realizm tamtego kresu. Aktorzy grający kardiochirurgów nauczyli się nawet obsługi podstawowej aparatury, nazw narzędzi i wykonywania czynności medycznych. Specjalni konsultanci medyczni na bieżąco udzielali przydatnych rad.


Fotograf

reżyseria: Waldemar Krzystek
gatunek: sensacyjny, thriller

refleksjefilmowo-ksiazkowe.blogspot.com

W ciągu 14 lat w Moskwie dochodzi do 16 zabójstw. Sprawca na miejscu zbrodni pozostawia zawsze fotografię ofiary. Policjanci nadają tajemniczej sprawie kryptonim „Fotograf”. Trop naprowadza ich na historię pewnego chłopca z Legnicy, który potrafi świetnie naśladować głosy innych ludzi.

Tagi: Festiwal Filmowy w Gdyni, polskie filmy, Bogowie, Fotograf, Ida, Komasa, Smarzowski, Stuhr.