Był młody, przystojny, wykształcony. Pochodził z tzw. dobrej rodziny. Co spowodowało, że stał się jednym z największych zbrodniarzy w historii? M.in. na to pytanie próbuje odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Robert Gerwarth. Doskonała biografia kata Hitlera, współautora „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” ukazała się dzięki wydawnictwom „Epika” i „Esprit”.

Biografia Reinharda Heydricha pióra Gerwartha to opasłe tomisko liczące ponad 600 stron. I uwaga: sama bibliografia to 42 strony, a przypisy – 117 stron! To robi wrażenie i budzi uznanie oraz szacunek dla warsztatu badawczego Autora. Gerwarth to wybitny historyk, profesor wykładający w Princeton, Harvardzie i Dublinie. Książka jest doskonała pod względem warsztatowym i nic nie można jej tutaj zarzucić. Podziw budzi ogrom źródeł i literatury do których dotarł Autor i z których skorzystał podczas pisania biografii Heydricha. Praca ma solidne podstawy źródłowe, mocny fundament. Jaka zatem jest opowieść Gerwartha o Heydrichu?

To opowieść bardzo ciekawa, wciągająca czytelnika i utrzymująca jego zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony. Rzadko się zdarza, aby biografia była tak interesująca. A ta jest! Czy sprawia to tylko i wyłącznie jej główny bohater i jego życie? Nie tylko. To przede wszystkim zasługa Autora, który świetnie pisze i potrafi zainteresować czytelnika, zaciekawić go opowiadaną historią. Gerwarth ma lekki, przyjazny sposób opowiadania o rzeczach trudnych i skomplikowanych sprawach z przeszłości. Potrafi prostym, przystępnym językiem wyjaśnić zawiłości historii. Ma dar, który nie jest przynależny wielu historykom: opowiada o historii w „ludzki” sposób, tak że każdy, nawet ten, kto historią na co dzień się nie interesuje, rozumie o czym pisze Autor. To wielka zaleta tej książki. Nie jedyna zresztą.

Sama praca zaczyna się intrygująco. Już we wstępie Autor neguje i poddaje w wątpliwość wszystkie biografie Heydricha, jakie do tej pory ujrzały światło dzienne. Gerwarth krytykuje dotychczasowe spojrzenie badaczy na postać szefa SD i zastępcę Himmlera.

Tagi: Robert Gerwarth, biografia, Reinhard Heydrich, Himmler, Hitler.