Niccolo Paganiniego powszechnie uważa się za geniusza skrzypiec i nieskrępowanego innowatora muzycznego. Artysta niejednokrotnie w swych poszukiwaniach dźwiękowych dopuszczał się przestrajania instrumentu, tworząc na przełomie XVIII i XIX wieku nową estetykę brzmieniową jaka po dziś dzień funkcjonuje w świecie klasycznej wiolinistyki.

Niedościgniony przez wieki wirtuoz skrzypiec był także uzdolnionym gitarzystą i kto wie czy gdyby nie fakt, iż sławę zdobył jako skrzypek nie sięgałby częściej do strun gitary. Biografowie Paganiniego twierdzą, iż gitara była drugim instrumentem Paganiniego, po którą sięgał jednak głównie w zaciszu domowym, a nie w salach koncertowych. Wiele kompozycji mistrza powstawało przy pomocy gitary, a później dopiero przetransponowane były na skrzypce.

Nic dziwnego, iż dwoje doskonałych muzyków z Inowrocławia współpracujących z sobą jako Classic Duo od 20 już lat: Jacek Kaczor (skrzypce) i Krzysztof Gerus (gitara) postanowiło sięgnąć też po dorobek Paganiniego opracowując wybrane utwory na te dwa instrumenty. Na płycie zamieszczono nagranie czterech sonat, niezwykle lirycznych i charakteryzujących się elegancją i bardzo szeroką melodyką.